Na našich zahradách pěstujeme mnoho rostlin, které se samy neumějí na naši zimu připravit. Byly k nám totiž dovezeny z jiných klimatických podmínek. Proto jim musíme pomoci. Pro rostliny, kterým vadí zimní vláha, vybudujeme přístřešky ze skla či plechu. Naopak rostlinám, které potřebují dostatek vláhy i přes zimu, nasteleme ke kořenům listí, rašelinu nebo kůru a pořádně je zalijeme. Týká se to především stálozelených dřevin a vřesovištních rostlin. Dvouletky, jako jsou macešky, pomněnky a sedmikrásky, je lepší chránit proti holomrazům a zimnímu slunci přikrývkou z chvojí. Chvojím zakryjeme i alpinky, růže a jiné choulostivé dřeviny.

Cibuloviny

Pokud jsme nestihli vysázet jarní cibuloviny, máme ještě čas do poloviny listopadu. Později vysazované cibule již nestačí včas zakořenit, půda zamrzne a další růst kořenů pokračuje až na jaře společně s růstem listů a květů. Nedostatečná kořenová soustava v této době způsobí, že rostliny nebudou dostatečně silné a květy budou slabší.

Jedny cibuloviny dáváme do tepla na přirychlení, jiné ukládáme k zimnímu spánku. Jde především o pokojové rostliny, které mají cibuli nebo hlízu, jako je hvězdník (Hippeastrum – Amarylis), chocholatice (Eucomis), gloxínie (Sinningia). Tyto rostliny přestaneme zalévat, po zaschnutí listů je uložíme i s květináčem do suché místnosti s teplotou okolo 10 stupňů Celsia.

Zahrada v listopadu Autor: www.isifa.com Autor: www.isifa.com

V listopadu občas bývá pěkné počasí a tráva ještě stihne povyrůst. Trávník přes zimu nenecháváme vysoký a raději ho posekáme, omezíme tím výskyt plísně sněžné. Proti této plísni můžeme bojovat i chemicky, a to před příchodem mrazů preventivním postřikem přípravkem Heritage.

Příprava dřevin na zimu

Sloupovité jehličnany chráníme proti rozvalení sněhem tím, že je svážeme drátem. Drátem provážeme mezi sebou i kosterní větve dřevin, které jsou zapěstované do tvarů připomínajících bonsaje, zamezíme tím rozvalení koruny pod tíhou sněhu. Drát k tomuto účelu používáme obalený bužírkou a místo, kde drát přichází do kontaktu s kůrou, obalíme kusem látky, aby nedocházelo k odírání.

Zahrada v listopadu Autor: www.thinkstock.cz Autor: www.thinkstock.cz

Koncem měsíce obalíme mrazuvzdorné, stálozelené dřeviny, které využíváme jako mobilní zeleň na zahradách, balkonech a terasách - jako jsou např. rododendrony, buxusy, bobkovišně -, bílou netkanou textilií (bílá textilie dobře odráží světlo, a v zimě za slunných dnů nedochází k přehřívání rostlin a nadbytečnému odpařování vody z rostlin). Nádoby těchto rostlin obalíme bublinkatou fólií. Pokud je listopad příznivý, pokračujeme až do konce měsíce v přesazování a sázení okrasných keřů, stromů a růží, a to jak balových, tak prostokořenných. Při koupi rostlin dáváme pozor na jejich zdravotní stav.

Připravíme si záhony pro letničky: vyčistíme je od plevele a zbytků rostlin, navezeme kompost a zaryjeme. Koncem listopadu vypustíme vodu ze sudů (použijeme ji na zálivku stálozelených rostlin), stočíme zahradní hadice, vypustíme vodu z vodovodních kohoutů a ze závlahového systému na zahradě.

Zahrada v listopadu Autor: www.thinkstock.cz Autor: www.thinkstock.cz

TIP REDAKCE: Připravte se na prosinec s prosincovým číslem časopisu Dům a zahrada, vychází 15.11.2011.