Autor: archiv Nad smíchovským nádražím se tyčí budova bývalých Škodových závodů. Dům z roku 1914 vznikl tehdy pro bývalé Škodovy závody, v současné době jde o multifunkční dům, kdy jednu část objektu využívá firma Atelier Spektrum, s. r. o., druhá část budovy, tedy 5. a 6. nadzemní podlaží, je určena pro lofty se samostatným vchodem.

Jaké jsou smíchovské lofty?

Sklo, kov, pohledový beton, anebo výrazné barevné plochy. Záleží na každém z majitelů, jak svůj loft pojme. Ale pojďme se na projekt podívat tak říkajíc „od řeky“. Tovární budova Autor: archiv má krásnou vyhlídku na řeku a panorama Prahy. Majitelům právě tady nabízí ojedinělé a nadstandardní prostory loftů. Interiéry byly upraveny pro současné potřeby čistého a klidného provozu reklamní tiskárny. Areál a část domu od prvního do čtvrtého podlaží i nadále zůstaly sídlem firmy. Páté a šesté patro jsou ale vyhrazeny pro byty. Majitel firmy Michal Dvořák v nejvyšších patrech stavby vybudoval patnáct ateliérů. Každý je navržený jinak. Jde o to, aby si noví majitelé mohli sami určit, jak přesně daný prostor přestaví nebo dokončí. Nad původním domem pak vznikla nástavba. Lofty ve dvou nově postavených patrech jsou prostorově Autor: archiv velkorysejší, od 160 až k 288 m2 a navíc se střešní terasou. Tady jsou dvoupodlažní, otevřené dispozice bytů, s výhledem většinou na západ a na východ. Hlavní devíza tohoto projektu jsou skvělé panoramatické výhledy na Vltavu a protější pražské svahy. Některé lofty zde mohou být rozdělené na dva samostatné interiéry s vlastním vchodem. Prosvětlené jsou i shora, hlavní obytná místnost jde většinou přes obě patra. Projekt, který se realizoval v letech 2004 - 2007, vlastně stále ještě žije svým aktuálním životem, protože chybí dokončit některé exteriérové úpravy, dostavbu parkingu a další drobnosti.

Autor: archiv Pro nás jsou ale smíchovské ateliéry skvělým příkladem toho, jak lze ve velkoměstě, jako je Praha, revitalizovat továrnu z počátku minulého století na architektonicky atraktivní, prostorově netradiční a materiálově zajímavé bydlení. Necháte se také inspirovat industriálním výrazem a netradičním pojetím tohoto loftového bydlení? Ačkoliv zde už asi žádný byt nekoupíte, je tento pražský projekt jednou z prvních vlaštovek v oblasti loftů… další máme vyhlédnuté, takže příště: opět o loftech.

-var- Foto: archiv společnosti Ateliery spektrum, s. r. o.