Podstatou lapače snů je zachytit špatné sny a směrem ke spícímu člověku pustit jen ty dobré. Proto se lapače snů zavěšují nad postele. Aby se noční můry nehromadily v ložnici, každé ráno je spálí paprsky slunce. Nevěříte na sluneční "dezinfekci"? Tak ráno v ložnici vyvětrejte, což byste stejně měli udělat, a zlé sny se ztratí jako pára nad hrncem.

Až se vyspíte dorůžova díky vlastnoručně vyrobenému lapači snů, třeba se pustíte i do další DIY dekorace. Bude to miska z betonu?

Zdroj: Youtube

Kde se vzal

Lapače snů jsou spojené s kulturou amerických indiánů, zejména s kmeny Odžibvejů a Lakotů. Existuje několik teorií jejich vzniku. Nám se nejvíce líbí ta, že první lapač snů vyrobila maminka malého dítěte, aby přestalo plakat a konečně usnulo. Jiná verze zase vypráví o tom, že lapače snů chránily nejen děti, ale celé rodiny.

Postupně se lapače snů rozšířily po celém světě a dnes je vnímáme i jako hezkou dekoraci do ložnice. Další zdroje uvádí, že lapače snů dokážou také zlepšit tok vitální energie zvané čchi, která proudí v našem těle (podle tradiční čínské medicíny).

Symbolika tvarů

Nemusíte se držet jednoho mustru zuby nehty, klidně si vyrobte originální lapač snů. My vám nabízíme návod na zhotovení čakrového lapače, který sází na kruhy, provázky a jednoduché uzly a minerální korálky. Ale i když popustíte uzdu fantazii, podle tradice se vyplatí dodržet alespoň některá pravidla.

  • Lapače snů se vyrábí ručně z přírodních materiálů. Respektive – měly by. Přesto se v obchodech setkáte i s umělými.
  • Kruh: představuje koloběh života, nekonečnost, proto také mají lapače snů nejčastěji tento tvar.
  • Síť z provázků či přízí: jednak zachycuje světlo, za druhé ničí špatné sny. Vždy jde o síť s uzlíky.
  • Peříčka: podporují „sjezd“ dobrých snů po lapači směrem ke spícímu člověku. Zda si díky peříčkům budete ráno pamatovat hezké sny, nezaručujeme. Ale říká se to.
  • Korálky či kamínky: symbolizují ochranu nad spáčem, představují jeho vnitřní srdce.

Vyrobte si čakrový lapač snů

Náš návod na čakrový lapač snů je záměrně jednoduchý, aby jeho výrobu zvládl každý. Využívá korálky z minerálů v barvách sedmi hlavních čaker. Minerály mají podpořit vaše dobré vlastnosti a upozadit ty špatné. Čakry jsou místa v lidském těle, kterými proudí energie. Nejen podle hinduistů máme několik desítek tisíc čaker, ale těch hlavních je jen sedm.

Co budete potřebovat

Připravte si nůžky a hřeben na rozčesávání příze, dále 7 korálků z minerálů v barvách čaker, Manumi Macramé přízi o tloušťce 3 mm, dřevěné kruhy o průměru 33,5 cm a 15 cm (nebo o jiných průměrech, ale jeden má být větší než druhý).

Jak na to

Oba kruhy v jedné části svažte kouskem příze, v tomto místě udělejte také očko na zavěšení. Pak z příze nastřihejte 15 pramenů dlouhých přibližně 1,5 m. Každý díl přichyťte základním upevňovacím uzlem k dolní části menšího kruhu. Na příze vždy ob jednu navlékněte korálky (střídejte přízi bez korálku a s korálkem).

Pod korálkem vytvořte uzel, aby držel na svém místě. Následně všechny prameny veďte k dolní části většího kruhu, zde je opět zauzlujte. Prameny zastřihněte, většinou se to dělá tak, aby evokovaly širší písmeno V. A jejich konce rozčesejte.

Zdroj: The Univerzity of Arizona, Manumi