Od října až do konce prosince se mohou všichni, kteří dokončili a zkolaudovali v rozmezí 1. 1. 2016 do 30. 9. 2020 stavbu pro soukromé bydlení a použili produkty značek Ytong nebo Silka, přihlásit na webu soutěže YQ stavba. Web bude propojen se sociálními sítěmi, soutěžící tak mohou snadno sdílet svůj projekt a získávat své fanoušky. Cílem soutěže je zapojit tak co nejširší veřejnost, aby zde vyjádřila své názory a vyměňovala si své zkušenosti s různými typy výstavby. Prvních deset určí hlasy publika. Vítězná tři místa z nich vybere odborná porota, první místo získá 50 000 Kč, druhé místo 20 000 Kč a třetí 10 000 Kč.

První ročník YQ stavby proběhl před třemi lety a přihlásilo se do něj více než 80 projektů rodinných domů. Stavebníci zde sdíleli své osobní zkušenosti s výstavbou – významná část projektů byla postavena svépomocí či kombinovaně s pomocí zedníka nebo stavební firmy. Pro budoucí soukromé investory do rodinného bydlení tak vznikla cenná inspirace.

Trendem posledních let je zvýšená obliba projektů postavených bez zateplení, tedy z tepelněizolačních tvárnic Lambda YQ. Častěji se také můžeme setkat s použitím masivního stropu či střechy, oboje je poslední tři roky mnohem běžnější také u svépomocných stavebníků. Veškeré podrobnosti a podmínky zájemci najdou na https://yqstavba.ytong.cz/.