Když nepřijde čtenář do knihovny, musí přijít knihovna ke čtenáři, řekli si nejspíš radní ve španělské metropoli Madridu. Zorganizovali mobilní knihovny v autobusech i na stanicích metra. Podle agentury DPA tak chtějí u místních obyvatel probudit zájem o četbu.Španělsko platí za televizní zemi - televizi tu denně sleduje 90 procent obyvatel. Naproti tomu jen 37 procent Španělů přiznává, že pravidelně čte. A to chtějí osvícené úřady změnit."Jdeme naproti lidem tam, kde denně tráví spoustu času," říká diplomovaná knihovnice Marta, která pracuje v pobočce metroknihovny na stanici Canal. Jde o jedno z osmi zařízení s označením BiblioMetro, instalovaných před rokem v madridské podzemce. Knihovny tu vypadají futuristicky: protáhlé vlnité moduly ze skla prozářené bílým světlem - prý aby si jich lidé všimli. Počet potenciálních čtenářů je vysoký. Madridským metrem se každý den sveze 2,5 milionu lidí.

Jednou z cestujících, na níž nová vymoženost zabrala, je šestatřicetiletá Ana. "Párkrát jsem projela kolem a přepadla mě zvědavost," říká rodilá Madriďanka. Už půl roku se u podzemních regálů zastavuje pravidelně - vždyť každý den stráví v metru hodinu. "Teď mohu spojit příjemné s užitečným," říká a chválí se, že nyní přečte zhruba jednu knihu za týden - "tolik, jako nikdy předtím".Zdá se, že strategie města, jak vyvolat zájem o čtení, má úspěch. Ana patří mezi více než 25.000 čtenářů, kteří se dosud v metru nechali zaregistrovat. "Skutečný počet je ještě vyšší," tvrdí Milagros Gosálvezová z madridského kulturního úřadu. V metru totiž platí i průkazky veřejných knihoven. "Pracujeme na tom, abychom byli ještě viditelnější a lepší," zdůrazňuje Milagros. Letos se otevřou nové pobočky. "Kdo tu jednou byl, bude se stále vracet," ujišťuje Marta. Její pobočka nabízí více než 500 knih. Celkově jich podzemní půjčovny nabízejí 60.000 a letos přibude dalších 300 titulů. Půjčuje se na 15 dní, ale lhůtu je možné prodloužit.

Nabídka je poměrně široká. Na osvětlených regálech jsou seřazeny sbírky poezie, horory, vědeckofantastická literatura, životopisy, knížky pro děti i klasikové světové literatury."Do Tolstého nebo Homéra se v metru s chutí začte málokdo," usuzuje Marta z dosavadních zkušeností. Nové přírůstky by proto měly zahrnovat více populární literatury. Přesto je hitem letošního léta klasika německého spisovatele Liona Feuchtwangera Židovka z Toleda - vedle detektivky Básník od populárního amerického spisovatele Michaela Connellyho.Kromě bibliometra jsou v Madridu také bibliobusy, které byly před desetiletími průkopníky pojízdných knihoven. Jejich první verze existovala na předměstích Madridu už v roce 1953.Dnes rozváží knihy po španělské metropoli a jejím okolí 13 speciálně upravených autobusů. V celém Španělsku jich funguje 65. Bibliobusy mají své pravidelné zastávky, na nichž jsou k dispozici čtenářům vždy na několik hodin. Služeb bibliobusů využívá jen v Madridu a okolí přes 100.000 lidí.

V zájmu dalšího posílení čtenářského zájmu se v hlavním městě od začátku července koná kampaň s názvem Knihy do ulic. V prostředcích veřejné dopravy bylo vylepeno 22.000 plakátů s úryvky z literárních děl. Ve vozech metra, autobusech a vlacích se zatím cestující mohou hltat 16 textů od španělských i zahraničních spisovatelů. A komu se to zalíbí, určitě v blízkosti najde nějakou knihovnu.

Zdroj: ČTK