Pro magnolii čeština kdysi vymyslela název šácholan, odvozený od slova "šách", jímž se označovaly šištice, které keř vytváří po odkvětu. Ačkoli se tento termín v lidové mluvě příliš neujal, dodnes se s ním v zahradnictvích setkáte. Ze všech možných druhů se u nás nejčastěji pěstuje právě šácholan Soulangeův, jemuž věnujeme dnešní článek.

Botanicky jde o křížence šácholanu obnaženého a šácholanu liliokvětého. Od jiných kultivarů se liší hlavně tím, že rozkvétá už během dubna ještě před olistěním. Je to výhoda jen zdánlivá, protože magnolie jsou choulostivější dámy, a pokud se v dubnu vrátí mrazíky, květy zhnědnou a je po parádě. Přesto jde o velmi oblíbený druh, který zaujme i na podzim díky pestrému zbarvení listů.

Magnolie Soulangeova se bohužel nehodí do každé zahrady, jelikož potřebuje hodně prostoru. K pěstování v nádobách není vhodná už vůbec. Může dorůst výšky až 6 metrů a svým vzrůstem připomíná spíš strom než keř. Nejlépe vynikne jako solitéra na travnaté ploše nebo mezi nižšími keříky a trvalkami. Veškerou okolní vegetaci byste měli zasadit hned spolu s magnolií, protože keř koření velmi mělce a zrývání zeminy kolem by ho mohlo vážně poškodit. Z tohoto důvodu také vytahujeme plevel zásadně ručně, magnolii nikdy neokopáváme.

Čtěte také

Mochna nátržník

Čtěte také

Mochny: Půvabné plazivky a keříky vydrží kvést celou sezonu

Výběr správného stanoviště je pro úspěšné pěstování magnolií klíčový. Keř potřebuje dostatek slunce, aby kvetl, kořeny však preferují přistínění, neboť nesnesou sucho. Ve studených oblastech a mrazových kotlinách se mu dařit nebude, přeci jen jde o rostlinu teplomilnou. Zemina by měla být mírně kyselá, obohacená rašelinou - magnolie jsou obecně velmi citlivé na vápník.

Další zvláštností je, že tyto keře špatně snáší řez a přesazování. Po úvodním zkrácení výhonů při výsadbě už s rostlinou dále nehýbeme ani ji neprořezáváme, s výjimkou odstranění namrzlých nebo poškozených větví. Půdu okolo se vyplatí pokrýt mulčem, který v létě udrží v zemi vláhu a v zimě ochrání kořeny před mrazem.