Díky výhodným hypotékám a pokračující výstavbě nových bytů ceny pronájmů v Praze stagnují či mírně klesají. Největší zájem je stále o malé byty typu 1+kk, u kterých poptávka převyšuje nabídku. Naopak luxusní byty se pronajímají stále obtížněji. K nejžádanějším lokalitám se řadí Vinohrady, Žižkov, Dejvice či Vršovice. Vyplývá to z odpovědí realitních kanceláří na dotazy ČTK.

Zlevňují především pronájmy větších bytů na okraji metropole. Například byt 2+kk v dosahu MHD se nyní pronajímá za 7000 až 10.000 korun za měsíc bez poplatků, uvedl ředitel internetového tržiště nemovitostí a realitního serveru InOcean Petr Wimmer. Proti lednu 2006 cena klesla zhruba o pět procent. Jde o dlouhodobé pronájmy, tedy minimálně na 12 měsíců. U krátkodobých pronájmů do šesti měsíců se ceny neměnily.

Byty 1+kk, které stále patří k nejvíce poptávaným, se na okraji Prahy pronajímají zhruba od 5000 korun za měsíc bez poplatků. Blíž k centru, například v Praze 4 u metra, ceny začínají přibližně na 7000 Kč. U těchto kategorií bytů platí, že poptávka stále převyšuje nabídku.

Nejdražší jsou byty v centru hlavního města. "Nájemné zde rozhodně neklesá. Naopak přibývá bytů, které jsou nadstandardně vybaveny a jsou nabízeny s doprovodnými službami, jako je úklid, ostraha či parkování," tvrdí generální ředitel AAAByty Petr Illetško. Průměrné nájemné v Praze 1 se podle něj pohybuje u bytů 1+kk mezi 12.000 až 18.000 Kč za měsíc. Pronájem bytu 3+kk přijde v průměru na 20.000 až 40.000 korun. Připočíst je třeba ještě poplatky za energie a služby.

"Tradičně nejžádanější, ale i nejdražší jsou byty v novostavbách a také ve staré zástavbě blízko centra, jako například na Vinohradech, v Dejvicích či na Letné," poznamenal makléř společnosti Českomoravská realitní Ondřej Pačes. Velký zájem je podle dalších realitních kanceláří také o Žižkov, Vršovice, Pankrác či Stodůlky.

Vzhledem ke stále výhodným hypotečním úvěrům a poměrně rozsáhlé aktivitě developerských firem budou pronájmy spíše klesat, domnívá se Tamara Kopalová z realitní kanceláře Maxima Reality. Myslí si to i Ondřej Pačes či Petr Wimmer, který se domnívá, že u bytů o velikosti 60 až 80 metrů čtverečních v okrajových částech metropole a bytů mimo dosah metra by v dohledné době tržní nájem mohl klesnout o dalších pět procent.

Na konci léta a během podzimu zaznamenávají realitní kanceláře vyšší zájem o pronájem vícepokojových bytů v dostupnosti MHD. V té době totiž bydlení shánějí studenti. "Nejčastěji si pronajímají panelové byty 3+1, a těch proto může být na trhu krátkodobě nedostatek," podotkl Pačes. Naopak luxusní byty se podle něj pronajímají stále obtížněji.

O luxusní bydlení mají zájem zejména cizinci, kteří v Praze pracují u nadnárodních společností. Počet těchto pracovníků se však podle zkušeností realitní společnosti Lexxus snižuje a s nižší poptávkou postupně klesají i ceny pronájmů. Za pronájem 3+kk v Praze 1 se nyní platí 1000 až 1800 eur (zhruba 28.000 - 51.000 Kč) bez poplatků. Do budoucna by ceny pronájmů luxusnějších bytů mohly být stabilní či mírně klesat, uvedla Dagmar Zárubová ze společnosti Lexxus.

Na ceně pronájmu se vedle samotného stavu bytu podílejí i další faktory, jako například stav domu či dostupnost MHD. Ne však tak výrazně jako v případě koupě bytu. Podle Wimmera může dobrý stav domu a kvalitní občanská vybavenost zvýšit cenu pronájmu o deset až 15 procent.

Zdroj: ČTK