Makrobiotika není jen dieta, je to životní styl, který vyžaduje hodně vůle. Za svůj rozvoj v minulém století vděčí japonskému filozofovi Georgi Ohsawovi, ve skutečnosti tento koncept prosadil Hippokrates ve 4. století před naším letopočtem. Makrobiotická dieta však není jen o jídle, zastáncům určuje správnou energii potravin a je také o cvičení a meditaci.
Díky makrobiotickému způsobu stravování zhubnete a posílíte zdraví svého těla. Podívejte se, jak na to:
Co je povoleno a co zakázáno?
Velmi důležitou součástí makrobiotické diety jsou potraviny. Povoleny jsou obiloviny, oleje a koření, potraviny bohaté na protein (včetně ryb a mořských plodů) a sezónní zelenina a ovoce. Makrobiotik si tak v zimě nedá čerstvé jahody z obchodu a jiné exotické ovoce.
Nespleťte si makrobiotiku s veganstvím, i když jsou tyto životní styly v mnohém velmi podobné. Vegani nejí jakékoli maso, med či mléčné výrobky a dle toho podřizují i svůj životní styl. Pokud máte rádi kožené oblečení a doplňky, jako makrobiotik je smíte užívat dál.
Co by vás nemělo překvapit při přechodu na makrobiotickou dietu?
Pokud chcete být makrobiotice opravdu oddaní, neomezíte jí pouze jídelníček, ale celý životní styl.
Nocím stráveným v lednici je konec. Jíst a pít smíte pouze tehdy, když máte hlad či žízeň. Možnosti úpravy potravin jsou omezené na pečení, restování, vaření a vaření v páře. K tomu smíte využívat pouze nádobí z přírodních materiálů, jako je porcelán, sklo a dřevo. Na mikrovlnky a elektrické varné desky už dopředu zapomeňte. Nedovedete si představit ráno bez čerstvé kávy? Či večer bez skleničky vína? Pak pro vás makrobiotická dieta nebude ta pravá.
I když se jeví makrobiotika jako velmi striktní, její zastánci si mohou pravidla mírně upravit. Vyhýbat byste se měli rafinovanému cukru, medu, kofeinu a alkoholu, nerybímu masu a vejcím.
Takto bude vypadat vaše tělo při makrobiotické dietě
Pokud chcete zhubnout, makrobiotika je ideálním řešením, protože z jídelníčku vymaže cukr, chemikálie, kofein, alkohol a další. Sama o sobě však nehledí na kontrolu hmotnosti, nýbrž na správný návyk ve stravování, který posílí vaše srdce, udrží hladinu cukru v normě a pomůže předejít nemocem i rakovině.
Studie však varují před nedostatkem některých minerálů a vitaminů. Železo, vitamin B12, hořčík či bílkoviny je proto potřeba pečlivě průběžně doplňovat. A to vyžaduje důkladný stravovací plán a často domácí vaření. Lidé se slabým imunitním systémem a nemocní mohou trpět nedostatkem výživy. U dětí může zpomalit a omezit růst a vývoj.
Zdroje: thespruceeats.com, bbcgoodfood.com