Ani v opravdu malých koupelnách nechybí vana nebo sprchový kout, umyvadlo a mnohdy se sem musí vejít i pračka. Jak to udělat, abyste se v prostoru o ploše několika metrů čtverečních necítili jako plachetnice v lahvi?

Další prověřené rady pro malé koupelny najdete v tomto videu:

Zdroj: Youtube

Sprchový kout bez překážek

Z rozměrů sprchových koutů si vybere každý. Aby co nejvíc šetřil místo, instaluje se bez dveří, s bočními skleněnými zástěnami, ideálně i bez sprchové vaničky, jen sprchový žlab a patřičný spád. Protože vždycky bude platit: čím méně prvků v malé koupelně, tím lépe. Pohledově pak vznikne praktický a ještě bezbariérový prostor.

Tip navíc: Kdo opravdu stojí o sprchování bez vaničky, přitom podlaha koupelny neumožňuje zapuštění sprchového žlabu, může plochu sprchového koutu zvýšit třeba o 10 cm. Jde o opravdu malé zvýšení, které nebude dělat potíže ani starší generaci.

Asymetrická vana

Atypické tvary umí chytře využít místo. Vany se zúžením v oblasti nohou jsou na prodej ve standardních, ale i kratších délkách (160 cm i méně). V místech horní poloviny mají normální šířku, směrem k nohám se zužují. Právě do zúženého místa perfektně pasuje designově stejně řešené umyvadlo s odkládací plochou. Nezdá se to, ale přístup k němu je opravdu pohodlný.

Tip navíc: Máte malou koupelnu ve tvaru „nudle“? Vám by se mohla hodit asymetrická vana o délce třeba 150 cm a šířce 100 cm, v níž se leží našikmo. Větší šířku někteří výrobci využívají k zakomponování integrovaného sedátka či opěrek na ruce.

Co řešit u pračky

Ušetřit pár centimetrů, což je ale v malé koupelně výhra, pomáhají slim pračky s menší hloubkou (například 40, 48, 50 cm). Některé modely nabízí změnu otevírání dvířek. To se hodí, když chcete pračku postavit ke stěně, na kterou hned navazují dveře, abyste dvířka pračky otevřeli v plném rozsahu, ne pouze do 90 stupňů. Anebo volte zúžený spotřebič s horním plněním, pokud si dokážete zvyknout na méně komfortní vyndávání prádla vrchem.

Tip navíc: Běžná výška pračky je 85 cm. U některých spotřebičů se dá sejmout vrchní deska a pračku umístit pod desku, vedle umyvadla instalovaného do desky nebo podumyvadlové skříňky.

Dobrá rada nejen pro panelákové byty
Máte dostatečně široký dveřní otvor, aby jím prošla nová pračka? Pokud jde o 60 cm, zásadní jsou rovné zárubně, jinak tudy pračka o šířce 60 cm neprojde. Ani kdybyste si před ni klekli. Proto se ptejte na rozměry pračky s přesahem - rozdíl mezi rozměry bez přesahu a těmi s přesahem bubnu, případně horní desky může být i několik centimetrů.

Velké obklady, malé spáry

Prostor zvětšíte třeba jen na oko díky využití větších formátů obkladů a dlažby. Právě u velkoformátů se často používá rektifikace, díky níž se velikost jednotlivých kusů srovná (rektifikací se snižuje přirozené kolísání rozměrů keramiky). Je to výhodné, pak lze dlažbu či obklady lepit s malou spárou asi 1,5 až 2 cm.

Tip navíc: Chcete koupelnu rozšířit alespoň pocitově? Obdélníkové obkládačky pokládejte horizontálně. A svítidlo umístěte tak, aby se odráželo od největší zrcadlové plochy.

Takhle „zvednete“ strop

Pohledově zvýšit výšku se dá snadno: strop vymalujte hodně světlou barvou, určitě světlejší, než budou stěny. Ještě většího zvýšení stropu dosáhnete, když kontrastní barvu ze stěn přetáhnete asi o 15 až 20 cm na strop.

Tip navíc: Při použití více barev se vždy držte tohoto pravidla: od podlahy ke stropu zesvětlujte. Například na podlahu dřevodekor nebo šedá, na stěny krémová nebo světlejší šedá a klidně i s méně nápadným dekorem, na strop bílá či lomená bílá nebo holubičí šedá.

Zdroj: BMA