Prvorepubliková vilka si i po rekonstrukci udržela svou atmosféru, přitom však získala moderní ráz. Mladá rodina se dvěma malými dětmi se do úprav domu pustila s citem. Nadčasový interiér je zařízen s důrazem na kvalitu zpracování, použité materiály a jejich praktičnost. Jaké keramické obklady zvolili majitelé při rekonstrukci? Cílem bylo pochopitelně zachovat ducha původního domu, ale zároveň bylo třeba přizpůsobit jej požadavkům rodiny se dvěma dětmi i současné době.

Příklad první: Schodiště

Rekonstrukce vilky Autor: Rako Autor: Rako

Centrální schodiště je hlavním komunikačním prvkem domu. Dominuje vstupní chodbě, kde vedle původních žulových schodnic včetně renovovaného zábradlí kontrastují dlaždice série DECO. Inspirací pro tuto sérii byly nejzajímavější historické motivy dlaždic, takže z tohoto povrchu na první pohled dýchá kouzlo starých časů. Zároveň však jde o veskrze moderní povrch, se všemi jeho praktickými výhodami, především odolností proti kamínkům, podpatkům, blátu, vodě atd.

Rekonstrukce vilky Autor: Rako Autor: Rako

Příklad druhý: Kuchyně

Prostor pro smysluplné umístění kuchyňské linky vymezují v rodinném domku okna a dveře. Série úložných kuchyňských skříněk však chytře vyplňuje tento omezený prostor, který rozšiřuje varný ostrůvek. Hladká plocha dvířek kuchyňské linky kontrastuje s reliéfním povrchem obkladu stěny za linkou. „Keramické bílé lícové cihly ze série MANO mi padly hned do oka,“ dodává majitelka a pochvaluje si jejich snadnou údržbu. A dodává: „V předchozí kuchyni jsem měla za linkou dřevěný povrch, který nebylo možné čistit abrazivními prostředky, protože se hned poškrábal.“ Bohužel, v místnosti, kde se vaří, se zkrátka ulpívání mastnoty neubráníte. Povrch tak musí být odolný vůči čištění, ale také například vysokým teplotám. „I proto byly keramické obklady jasnou volbou,“ uvádí paní majitelka.

Rekonstrukce vilky Autor: Rako Autor: Rako

Rekonstrukce vilky Autor: Rako Autor: Rako

Příklad třetí: Koupelna

Střídmě a elegantně působí koupelna, která respektuje historii domu, ale zároveň její moderní vybavení plně vyhovuje „vymoženostem“ dnešní doby. Obkládačky série UP ve světle béžovém odstínu doplňuje modrá varianta obkládaček i zajímavá reliéfní dekorace. Dlaždice ze série FARO na podlaze věrně imitují dřevo, na rozdíl od přírodního materiálu jim nevadí voda, vlhko, pára a střídání teplot. Rektifikované dlaždice umožňují pokládku s minimální šířkou spáry, není tu prostor pro plísně. Majitelé zvolili pod keramické dlaždice podlahové vytápění.

Rekonstrukce vilky Autor: Rako Autor: Rako

Rekonstrukce vilky Autor: Rako Autor: Rako