Maliny jsou oblíbeným letním ovocem, které lze využít v mnoha receptech - od osvěžujících letních drinků přes ovocné koláče až po domácí džemy. Aby však maliny mohly plodit, je potřeba jim vytvořit optimální podmínky a chránit je před škůdci a chorobami.
Nejčastější chorobou, která maliníky postihuje, je plíseň malinová (jindy nazývaná jako plíseň šedá), způsobená houbou Botryotinia. První známky této nemoci se objevují na mladých letorostech v blízkosti oček jako modrošedé skvrny, které se rychle rozšiřují a postupně napadají i listy. Na napadených prutech maliny nedozrávají a keře jsou zbytečně husté.
Podívejte se v časosběrném videu, jak plíseň zcela požere jahodu:
Jakmile zjistíte, že je váš keř nakažený, je potřeba okamžitě zasáhnout. Odstraňte veškeré napadené části a pruty a zlikvidujte je spálením, aby se nákaza nerozšířila na další části vaší zahrady. Na jaře využijte účinný postřik měďnatým přípravkem proti plísním a houbovým chorobám. Jako prevenci na podzim použijte hašené vápno, které stačí rozsypat okolo rostlin.
Plíseň je nebezpečná nejen pro maliny, ale i pro další pěstované ovoce. Pokud je rostlina napadená, ovlivní to i plody. Plíseň se objevuje jako bílý povlak na povrchu malin a jejím největším nebezpečím pro naše zdraví jsou mykotoxiny, které produkuje. Jedním z nejnebezpečnějších mykotoxinů je aflatoxin, který při pravidelné konzumaci způsobuje rakovinu jater a ledvin.
Zde je několik způsobů, jak zabránit výskytu plísně malinové na vašich malinách:
- Pravidelně kontrolujte své rostliny a odstraňujte všechny nemocné části rostliny, aby se zabránilo šíření choroby.
- Zabraňte přemokření půdy a zajistěte dobré odvodnění.
- Při pěstování malin používejte hnojiva s vysokým obsahem draslíku, což pomáhá posilovat rostliny a zvyšuje odolnost proti chorobám.
- Používejte vhodné postřiky, jako je například Rovral, které pomáhají chránit rostliny před plísní šedou.
- Můžete také použít přírodní prostředky, jako je česnekový postřik, který pomáhá posilovat imunitu rostlin a chránit je před škůdci a chorobami.
Zdroj: zahradkarskaporadna, manitera, skudci