Je to taková dráždivá a tajemná kráska. Jméno mařinka vonná vcelku dobře vystihuje všechny její vlastnosti. Rodové jméno poměrně zvukomalebně popisuje její křehkost. Když ji trháme, často se pustí země i s kořenem. A to, že je vonná, poznáme, když nám začne vadnout. Kvete malými bílými kvítky, které zakončují křehký stonek, který je rytmizovaný hvězdicemi, tedy přesleny zašpičatělých listů. Lístky jsou drobné, ale na okrajích mají jemňoučké zoubky. Latinsky se proto mařinka jmenuje Asperula, tedy drsná. Někdy se jí také říká Galium, a to pro její velkou podobnost se svízelem.

ČTĚTE TAKÉ:

Doma je v lesích

Mařinka je jarní květina, která má ráda řídký stín listnatých lesů, které se teprve probouzejí k životu. Je to rostlina od nepaměti vyhledávaná pro všechny své vlastnosti kulinářské, léčebné i hygienické. Při sběru je třeba dávat velký pozor, protože je to rostlinka, která si vybírá stejné životní podmínky jako naše nejjedovatější byliny – vraní oko, konvalinka a orlíček. S těmito rostlinami se dá nicméně splést velmi těžko, protože všechny jsou hodně osobité.

Pozor na kumarin

Rostlinu je třeba degustovat s mírou, protože obsahuje kumarin, který vyvolává ve vyšších dávkách různé potíže. To je koneckonců problém každého koření. Žádného se většinou nepřejídáme. Mařinka je rostlina velmi opojná a sama nám řekne, kdy máme dost. Je také výjimečná tím, že sušením neztrácí aroma. Odtud také její použití do šatníků nebo k obecnému zapuzování hmyzu. V minulosti bez chemie se s ní zacházelo podobně jako s levandulí.

Miluje sladké i maso

V zemích, kde je trochu tepleji než u nás, se na její oslavu konzumují nejrůznější májové limonády a bowle. Tam, kde se Německo dotýká Lucemburska a Belgie, se mařinka často maceruje v bílém víně nebo ve šnapsu. Čerstvá se přidává do šerbetů. Dělají se z ní sirupy na podobném principu jako z květů černého bezu, které se ve stejné části Evropy s oblibou míchají s pivem. Snese ovšem i společnost pečínky nebo dušeného masa. Je také krásnou ozdobou stolů, především díky tomu, že vůně se z ní uvolňuje, až když začíná vadnout.

Titulní foto: Thinstockphotos