Marulka patří do stejné skupiny hluchavkovitých jako kopřivy nebo hluchavky. Jedná se o trvalku, která dorůstá do výšky mezi 20-40 cm. Tvoří kompaktní keříky s dřevitými stonky a nejvíce jí vyhovují slunná, případně polostinná stanoviště. Roste často na suchých loukách nebo kamenitých svazích, proto patří mezi oblíbené skalkové rostliny.

marulka Autor: Shutterstock.com

Její výskyt můžeme nejvíce sledovat v oblastech jižních států, jako jsou Itálie, Španělsko, Řecko, ale také Turecko či severní Afrika. Není ani výjimkou, že její keříky najdeme i ve Švýcarsku, Maďarsku nebo Rakousku, a tak si našla cestu i do našich zahrad a parků.

Marulka bývá často přezdívána jako mátová saturejka, a to proto, že její listy voní jako máta, jsou jí i tvarově velmi podobné. Kvete velmi bohatě mnoha malými kvítky, které vykvétají v úžlabí listů tak, jak to známe od kopřiv či hluchavek. Květy mají typický hluchavkovitý tvar a barva zpravidla přechází od bílé přes světle až po tmavě růžovou.

marulka Autor: Shutterstock.com

Můžeme však sehnat i kultivary s modrými květy nebo si také vysadit příbuznou marulky lékařské, a to je marulka šantovitá, která kvete rovněž bíle až po fialovou barvu. Její květy jsou mnohem drobnější a rovněž ji lze využívat jako bylinku vhodnou do kuchyně. Je také půvabnou ozdobou skalek a záhonů.

Marulky vykvétají od července až po celý podzim. Její odkvetlé stonky seřízneme, čímž podpoříme omlazení keříku a druhé – podzimní kvetení. Sladký nektar z květů láká na naše zahrady motýly, včely a čmeláky, takže je přínosné i pro ostatní plodiny, pokud si na zahradě pár keříků marulky vysadíme. Kromě toho na rozdíl od máty marulka není plevel, který by nám zarostl celou zahradu.

marulka Autor: Shutterstock.com

Marulky jsou nenáročné, nevadí jim zemina chudší na živiny, mohou prosperovat na okrajích záhonů, cest, skvěle zapadnou do bylinkových záhonů, ale mohou posloužit i jako pěkné solitérní keříky. Neposlední výhodou těchto trvalek je i to, že jsou mrazuvzdorné.

Podle dochovaných materiálů se odvary marulky používaly k vyvolání potratu, proto se rozhodně nedoporučuje, aby větší množství čaje z této bylinky pily těhotné ženy. Marulku lékařskou však jako odvar můžeme doporučit například pro snížení horečky a k podpoře pocení. Také napomáhá dobrému trávení, snižuje zažívací obtíže a odstraňuje z trávicích cest hleny. Vzhledem k tomu, že zmírňuje napětí v těle, je vhodná při lehčích formách depresí nebo pocitech úzkosti.

marulka Autor: Shutterstock.com

Marulku šantovitou lze zase využít v kuchyni jako obdobu oregana, tedy bylinky, kterou miluje zejména italská a obecně středozemní kuchyně. Její listy připomínají tvarem oregano, ale voní trochu po mátě a trochu po mateřídoušce, proto skvěle zvýrazní například chuť masa, hub, ale i vegetariánských pokrmů. Hodí se do teplé i studené kuchyně, do salátů, polévek, ke grilované zelenině, můžeme ji používat čerstvou, ale i sušenou.