Prší a prší. Tak jak byl slunečný červenec, je teď uplakaný srpen a podzim bude zdá se také sychravý. Máte tedy dobré okapy? Že je tato otázka zbytečná? Možná ano, ale výběr okapových systémů různých výrobců a materiálů je obrovský. Je tedy potřeba dobře zvolit, aby okap sloužil dlouhá léta tak, jak má, a nebyl spíše pro zlost. Autor: archiv Základní požadavky na okapový systém jsou: pevnost a bezúdržbovost. Splňuje to váš okap, nebo ho musíte rok co rok natírat či jinak obstarávat? Pokud je vaše odpověď kladná, pak zrovna dobrý okap nemáte a bylo by namístě zauvažovat o lepším – opravdu bezúdržbovém, pevném, barevně stálém a pokud možno i cenově přijatelném… Bezúdržbovost okapového systému Obrovskou výhodu mají materiály nepodléhající korozi, tedy plechy s povrchovou úpravou (ocel + zinek + barevná povrchová úprava), případně plastové okapy. Co se týče životnosti, hůře na tom nejsou ani titanzinek, měď a hliníkový plech, u nichž se časem vytvoří na povrchu patina, která materiál chrání, ale nepříjemným následkem je barevná nestálost (měď zezelená, hliník ztratí lesk a titanzinek ztmavne). U měděných okapů hrozí ještě jedno riziko – loupež, často z domu zmizí dříve, než stačí změnit barvu, a dokupovat stále nové, není zrovna levná záležitost. Pevnost okapového systému Autor: archiv Pevnost je podstatná především v oblastech se značnými sněhovými srážkami. Do míst s vyšším výskytem sněhu se tedy spíše hodí okapy z pozinkovaného, titanzinkového nebo měděného plechu, u kterých se spojují jednotlivé prvky pájením a nýtováním. Opravdu dobré jsou pak ty okapy, které využívají stavebnicový systém spojek, čímž řeší problém dilatace a zároveň lze okapový systém na zimu demontovat. V oblasti s většími sněhovými srážkami je rovněž nezbytně nutné dobře vyřešit systém sněhových zábran, zvláště pak u krytin s hladkým povrchem a u nedostatečně zateplených střech, na kterých vznikají ledové kry. K dalším rizikovým oblastem patří místa s velkým výkyvem teplot. Také zde, a především zde, se výborně uplatňují nepájené pozinkované systémy s povrchovou úpravou. Díky spojkám umožňujícím teplotní dilataci, nemá tepelná roztažnost na celý systém a jeho funkčnost větší vliv. Ceny okapových systémů Autor: archiv Cena hraje téměř vždy hlavní roli při rozhodování nad výběrem. Zde je však nutno uvažovat nejen nad cenou systému jako takového, ale také nad životností a způsobem údržby.

Absolutně nejlevnějším systémem jsou žlaby a svody z obyčejného pozinkovaného plechu. Tento okap je nutné natírat, a tím vzniká pravděpodobnost rychlé koroze. Jejich použití se vyplatí jen v krátkodobém horizontu, například na dočasných stavbách nebo u střech s předpokládanou krátkou životností. V případě, že bychom uvažovali o tomto materiálu a počítali s tím, že ho budeme natírat, určitě se vyplatí zamyslet se nad systémem s bezúdržbovou ochrannou vrstvou, u kterého jsou zároveň zachovány všechny jeho výhody. Pokud totiž započítáváme barvu a práci, vyjde nakonec systém, který již barevnou povrchovou úpravu má, ve srovnání s natíraným cenově srovnatelný nebo dokonce levnější.

Autor: archiv Ceny různých systémů jsou závislé na složitosti střechy a na tom, kolik pomocných prvků, jako žlabové rohy, kouty, čela, kotlíky apod., na střeše je. (Například okapy Lindab jsou díky svým vlastnostem a životnosti, která je 40 – 60 let, nejčastěji srovnávány s mědí a titanzinkem. Donedávna byla podobná i jejich cena. Od května firma Lindab trvale snížila ceny žlabů o rozměru 125, 150 i 190 mm. Můžete je nyní pořídit od 145 Kč/bm, což je řádově polovina ceny mědi.)

Na co si při nákupu dát pozor • praskliny, škrábance • ceny – rozdíly v jednotlivých obchodech • nákupy dělat u specializovaných prodejců – lepší péče o zboží, informace, příznivější ceny • chtít vždy kompletní systém (aby obsahoval vše, co je potřeba) • výběr barev

-td-Foto: Lindab