Autor: archiv Bazén na zahradě je nejen místem zábavy, uvolnění a pohody, ale především pro rodiny s malými dětmi i zdrojem obav z náhodného pádu s možnými tragickými následky. Stačí jen mžik, a neštěstí je na světě. Spoléhat se tedy jen na sebe, že dítě určitě ohlídáme, není zrovna rozumné.

Chce to víc

Ve Francii platí od roku 2004 zákon, podle kterého všechny nekryté bazény, ať již veřejné, hotelové nebo rodinné, musí být vybavené ochrannými prvky proti utonutí. Ale zpět do českých luhů a hájů, kde bazén v zahradě již také není žádnou raritou. Na bezpečnost kolem bazénu bychom tedy měli myslet i my. Vždyť utonutí se řadí mezi nejčastější důvody úmrtí dětí. Uvádí se, že až 10 % dětí do 14 let v ČR zemře v důsledku utonutí, z toho nejrizikovější je skupina od 1 do 6 let.

Autor: archiv Máme-li tedy malé dítě a na zahradě bazén, patřičně ho zabezpečíme dostupnými bezpečnostními prvky. Možností, jak na to, je celá řada, ať už to jsou ochranná zábradlíčka – ohrádky, aquasenzory, krycí plachty (zimní, univerzální), žaluzie nebo zastřešení (nízké obloukové, super nízké, podchodové).

Okolí bazénu zajištěno Při zabezpečování bazénu budeme prvotně pamatovat na úpravu jeho okolí. Aby nedošlo k úrazu, povrch v jeho blízkosti nesmí být kluzký. Nebezpečné zde mohou být především kamenné nebo keramické dlažby bez protismykové úpravy, ze kterých voda vytvoří úplné kluziště. Proto se jim tedy vyhneme. Jako pasivní ochrana nahrazující dozor dospělého pak dobře poslouží v létě i v zimě bezpečnostní zábradlí. To by mělo být stabilní, s pevnými vrátky a vysoké cca 80 centimetrů. Vodní hladinu dobře a esteticky méně rušivě zabezpečí plachta (s výjimkou letní zakrývací plachty) nebo krycí lamelová roleta, která se po jednom otočení klíčem rozvine nad celou vodní hladinou. Zvolit je samozřejmě možné i zastřešení, které kromě bezpečnosti prodlouží i koupací sezónu. Představuje však již vyšší investici.

ČAS POD VODOU  PŘEŽITÍ v %
 1 min.  95 %
 2 min.  80 %
 3 min.  65 %
 4 min.  25 %
 5 min.  1 %
Elektronický detektor (tzv. aquasenzor kombinovaný se solární sirénou), který se připevňuje ke stěně bazénu těsně pod hladinu a tam snímají a upozorňují na vpád do vody jakéhokoli tělesa těžšího než 5 kg, je další možností. Toto zařízení sice pádu dítěte do vody nezabrání, ale v případě, že se tak stane, nás na tuto nepříjemnou Autor: archiv skutečnost okamžitě upozorní. V případě náhodného pádu rozhoduje rychlost záchrany (viz tabulka).

Pod dozorem! Děti nikdy nesmí zůstat v bezprostředním okolí bazénu bez dozoru! Při koupání i pohybu kolem bazénu by měly mít děti do 5 let na sobě nafukovací křidélka, vestu nebo jiné pomocné prostředky. -td- Zdroj: Bazény Desjoyaux Foto: http://www.profimedia.cz/, Desjoyaux