Minule jsme se zabývali terasami a dřevem na nich. Nejen tím originálním, ale i ve spojení s plastem. Teď tu máme tvrdší materiály.

Kámen: nezničitelný, ale vyžaduje péči

Kámen má nepřekonatelný vzhled i trvanlivost. Časem se mohou drolit spáry, ale když budou udělány dobře, opravu mohou řešit až naše vnoučata. Kámen ve stínu v létě chladí, ale na slunci se rozpálí a chůze na boso po něm není možná. V zimě dobře odolává počasí a nevsakuje vodu, ale namrzá a pak klouže. Je náročnější na údržbu. Špatně snáší kyseliny, na mytí je třeba volit čističe s neutrálním pH. Kámen lze ošetřit lešticím krémem.

Čtěte také

Terasa z dřevoplastu má životnost výrazně delší, než ze dřeva, a to i exotického

Čtěte také

Materiál na terase extrémně trpí. Tak jaký vybrat? (I.)

Mezi nejoblíbenější kameny patří žula, rula, mramor a křemenec. Dlažba z nich může stát až několik tisíc korun za metr čtvereční, což je daň za velmi dlouhou trvanlivost. Ceny levnějšího pískovce a vápence začínají na 1 300 korunách za metr čtvereční, ale vydrží mnohem kratší dobu.

Keramická dlažba: ideální spojení s interiérem

Venkovní keramika je přírodní materiál, speciální druh hlíny vypálený při vysokých teplotách. Keramické dlažby jsou oblíbené i na malých terasách a balkonech, v okolí bazénů, na podlahách pergol. Díky vylepšeným technologiím tisku nabízí obrovské množství designů, které mohou i navazovat na vnitřní podlahy a opticky tím například prodloužit obývací pokoj.

Keramické dlažba s prakticky univerzálním použitím se hodí do interiéru i exteriéru. Oblíbené jsou například i pro balkóny. Keramická dlažba s prakticky univerzálním použitím se hodí do interiéru i exteriéru. Oblíbené jsou například i pro balkóny Autor: Rako

Dlažba může být výrazně levnější než kámen, ceny se pohybují od 300 korun za metr čtvereční výše. Ale nevyplácí se příliš šetřit. Důležité je zaměřit se na mrazuvzdornost a protiskluzovou úpravu. Dobrý prodejce by měl uvádět i nasákavost. Ta by neměla přesáhnout tři procenta, jinak bude podlaha už při lehkém sněhovém poprašku klouzat.

Výhodou je stálobarevnost, minusem náchylnost na mechanické poškození a odštípnutí. Je tedy dobré schovat několik dlaždic na možnou pozdější výměnu.

Jak položit keramickou dlažbu do štěrku:

Betonové dlaždice: napodobí kámen i dřevo

I v nabídce betonových prvků pro zahrady a terasy je dnes k mání velké množství designů. Moderním trendem jsou třeba imitace dřeva, mohou mít i suky a letokruhy. Beton má přitom mnohanásobně vyšší životnost než dřevo. Designem může imitovat i mnohonásobně dražší kámen nebo cihlu.

Betonové dlaždice jsou vysoce odolné proti poškrábání a protiskluzové. Dodávají se i ve velkoplošných rozměrech. Beton se snadno udržuje, po letech ho lze oživit vysokotlakým čištěním bez použití chemie. V létě se ale může na přímém slunci rozpálit na vysoké teploty. Cena začíná zhruba na 800 korunách za metr čtvereční.

Vymývaná dlažba Vymývaná dlažba Autor: Best

Na nekryté terasy a okolo bazénů se často používá betonová vymývaná dlažba, na níž použitá říční kamenina vytváří design oblázků. Díky nízké ceně a nenáročnosti na instalaci a údržbu se hodí i na větší plochy. Je velmi odolná a téměř nenasákavá, dá se pokládat i na terče.

Cihlová klasika

Cihla se dnes již používá méně, ale stále si najde své příznivce, hlavně u venkovských stavení. Na terasy se používají klinkery, které jsou vypalované na vyšší teploty než klasická cihla, čímž získají voděodolnost a mrazuvzdornost. Pořídíte je v podobě speciální cihlové dlažby.