Minule jsme se zabývali terasami a dřevem na nich. Nejen tím originálním, ale i ve spojení s plastem. Teď tu máme tvrdší materiály.

Kámen: nezničitelný, ale vyžaduje péči

Kámen má nepřekonatelný vzhled i trvanlivost. Časem se mohou drolit spáry, ale když budou udělány dobře, opravu mohou řešit až naše vnoučata. Kámen ve stínu v létě chladí, ale na slunci se rozpálí a chůze na boso po něm není možná. V zimě dobře odolává počasí a nevsakuje vodu, ale namrzá a pak klouže. Je náročnější na údržbu. Špatně snáší kyseliny, na mytí je třeba volit čističe s neutrálním pH. Kámen lze ošetřit lešticím krémem.

Mezi nejoblíbenější kameny patří žula, rula, mramor a křemenec. Dlažba z nich může stát až několik tisíc korun za metr čtvereční, což je daň za velmi dlouhou trvanlivost. Ceny levnějšího pískovce a vápence začínají na 1 300 korunách za metr čtvereční, ale vydrží mnohem kratší dobu.

Keramická dlažba: ideální spojení s interiérem

Venkovní keramika je přírodní materiál, speciální druh hlíny vypálený při vysokých teplotách. Keramické dlažby jsou oblíbené i na malých terasách a balkonech, v okolí bazénů, na podlahách pergol. Díky vylepšeným technologiím tisku nabízí obrovské množství designů, které mohou i navazovat na vnitřní podlahy a opticky tím například prodloužit obývací pokoj.

Dlažba může být výrazně levnější než kámen, ceny se pohybují od 300 korun za metr čtvereční výše. Ale nevyplácí se příliš šetřit. Důležité je zaměřit se na mrazuvzdornost a protiskluzovou úpravu. Dobrý prodejce by měl uvádět i nasákavost. Ta by neměla přesáhnout tři procenta, jinak bude podlaha už při lehkém sněhovém poprašku klouzat.

Výhodou je stálobarevnost, minusem náchylnost na mechanické poškození a odštípnutí. Je tedy dobré schovat několik dlaždic na možnou pozdější výměnu.

Jak položit keramickou dlažbu do štěrku:

Zdroj: Youtube

Betonové dlaždice: napodobí kámen i dřevo

I v nabídce betonových prvků pro zahrady a terasy je dnes k mání velké množství designů. Moderním trendem jsou třeba imitace dřeva, mohou mít i suky a letokruhy. Beton má přitom mnohanásobně vyšší životnost než dřevo. Designem může imitovat i mnohonásobně dražší kámen nebo cihlu.

Betonové dlaždice jsou vysoce odolné proti poškrábání a protiskluzové. Dodávají se i ve velkoplošných rozměrech. Beton se snadno udržuje, po letech ho lze oživit vysokotlakým čištěním bez použití chemie. V létě se ale může na přímém slunci rozpálit na vysoké teploty. Cena začíná zhruba na 800 korunách za metr čtvereční.

Na nekryté terasy a okolo bazénů se často používá betonová vymývaná dlažba, na níž použitá říční kamenina vytváří design oblázků. Díky nízké ceně a nenáročnosti na instalaci a údržbu se hodí i na větší plochy. Je velmi odolná a téměř nenasákavá, dá se pokládat i na terče.

Cihlová klasika

Cihla se dnes již používá méně, ale stále si najde své příznivce, hlavně u venkovských stavení. Na terasy se používají klinkery, které jsou vypalované na vyšší teploty než klasická cihla, čímž získají voděodolnost a mrazuvzdornost. Pořídíte je v podobě speciální cihlové dlažby.