Mechy a lišejníky nejčastěji napadají střešní tašky umístěné na zastíněných svazích, pokud je dům v blízkosti lesa nebo na místě chráněném stromy. Mechy obzvláště milují režné hliněné a cementové tašky. Mohou se však objevit i na keramických glazovaných taškách s velmi hladkým povrchem. Je to jen otázka času.

Prevence na střeše

Chcete-li svou střechu před řasami a plísněmi ochránit, měli byste novou střešní krytinu natřít impregnačním prostředkem. Ten chrání nejen před mechy, ale také před řasami a plísněmi, které rovněž rády napadají střechy.

Jak odstranit mech ze střechy:

Zdroj: Youtube

Silikonová impregnace

Před impregnací je třeba střechu nejprve důkladně vyčistit. Poté se ošetří silikonovým impregnačním prostředkem určeným pro betonové povrchy. Ten nejenže chrání tašky před prorůstáním, ale také zajišťuje odolnost natřených, engobovaných nebo glazovaných tašek proti UV záření.

Konec vápenných výkvětů

Impregnační prostředek rovněž chrání před pronikáním vody a oxidu uhličitého a snižuje riziko vzniku vápenných výkvětů na cementových taškách. Díky impregnaci se tašky méně špiní a snadněji se čistí.

Zinek a měď

Zajímavou metodou ochrany střešní krytiny proti růstu mechů a lišejníků jsou měděné nebo zinkové pásy či dráty a také polypropylenové rukávy protkané měděnou nití, instalované v blízkosti hřebene střechy. Tento způsob však u nás zatím není příliš rozšířený.

Tlaková voda proti mechům

Pokud je střecha již nevzhledně zelená, je třeba zelené nadělení odstranit. Nejvhodnějším způsobem je najmout si tým, který nežádoucí patinu odstraní pomocí profesionálního čisticího zařízení - například tlakové myčky. Voda se saponátem dávkovaným pod vysokým tlakem odstraní mech a veškeré další nečistoty.

Pozor na poškrábání

Nelakované cementové tašky lze čistit vodou se saponátem drhnutím povrchu drátěným kartáčem. Malované, engobované nebo glazované tašky se tímto způsobem čistit nesmí, protože by se povrch poškrábal.

Až do hloubky

Samotné čištění však nestačí. Houby, řasy, mechy a lišejníky prorůstají do nenatřených tašek velmi hluboko. Čištěním se odstraní pouze vnější vrstva. Na první pohled bude střecha vypadat dobře, ale houby nebo kořeny v taškách o sobě dříve či později dají vědět. Střechu je proto třeba ošetřit biocidním přípravkem pomocí štětce, válečku nebo polštářku. Ten zničí zbytky organismů rostoucích na střeše a impregnuje ji.

S chemií opatrně

Je důležité si uvědomit, že fungicidy a algicidy jsou silné chemické látky, proto je třeba při jejich aplikaci dbát velké opatrnosti. Rukavice a ochranné brýle jsou nezbytné. Je také nutné zajistit vývody střešních svodových trubek, aby voda s chemikáliemi nestékala přímo do půdy nebo na záhony. Pod svodové potrubí lze umístit plastové sudy, aby do nich při čištění kontaminovaná voda odtékala.

Zdroj: thisoldhouse.com, today.oregonstate.edu