Cílem soutěže Města bez smogu je obeznámit odbornou i širokou veřejnost s možností užití unikátní technologie TX Active ve stavebnictví, stejně jako podpořit tvorbu studentů a mladých architektů. Ti mohou v rámci soutěže navrhnout libovolný betonový objekt, určený pro veřejné prostranství, který bude díky použití speciálního cementu čistit vzduch ve svém okolí. Beton vyrobený z cementu s technologií TX Active na sebe váže škodlivé oxidy dusíku – hlavní původce smogu, přeměňuje je ve zdraví neškodné látky, a redukuje tak znečištění ovzduší. Navíc má tento materiál do jisté míry samočistící vlastnosti. Soutěž je určena pro studenty oborů architektury, stavebnictví, designu a výtvarných umění, stejně jako pro autorizované osoby, odborníky a zájemce z řad těchto oborů.

Termíny soutěže

  • 1.3.2013 Vyhlášení druhého ročníku soutěže Města bez smogu
  • 22.4.2013 Ukončení odevzdávání soutěžních návrhů
  • 29.4.2013 Zasedání odborné poroty
  • 2.5.2013 Spuštění on-line hlasování široké veřejnosti
  • 29.5.2013 Slavnostní vyhlášení vítězů soutěže

Hodnocení, ceny pro soutěžící i hlasující

Odborná porota bude u soutěžních návrhů hodnotit kvalitu architektonického a urbanistického řešení, způsobilost k realizaci, zdůvodnění vhodnosti použití technologie TX Active, kreativitu, nápaditost a estetičnost. Porota udělí tři hlavní ceny ve výši 50 000 Kč, 20 000 Kč a 10 000 Kč, dále bude předána cena generálního ředitele a případně ceny partnerů soutěže.

Všechny návrhy, které splní soutěžní podmínky, budou vystaveny na stránkách soutěže, kde také proběhne on-line hlasování široké veřejnosti. Autor nejlépe oceněného návrhu bude odměněn finanční částkou 10 000 Kč. Tři vylosovaní hlasující potom obdrží hodnotné věcné výhry: tablet iPad a dva tablety Google Nexus 7.

Technologie TX Active

Podstatou technologie TX Active je urychlení procesu rozkladu škodlivých látek prostřednictvím fotokatalýzy. Tím dokážou stavby, ve kterých je tato technologie použita, redukovat škodliviny (především původce smogu oxidy dusíku) ve svém okolí a navíc mají samočistící vlastnosti. Tato technologie může být použita všude tam, kde běžný cement – tedy na stavby dopravní, pohledové betony, střešní tašky, dlažbu, protihlukové stěny, fasádní panely a další.

Vyhlašovatel soutěže

Vyhlašovatelem soutěže je společnost Českomoravský cement, a. s., přední výrobce stavebních materiálů v České republice, který je součástí mezinárodní skupiny HeidelbergCement.

Veškeré informace o soutěži, kompletní znění soutěžních podmínek, představení loňského ročníku, soutěžní poroty nebo technologie TX Active naleznete na soutěžní stránce www.bezsmogu.cz

Sledujte průběh soutěže také na jejím samostatném profilu www.facebook.com/bezsmogu