Stručný souhrn z článku:

  • Valletta, založená v roce 1566, je přímořské město s jedinečným plánem ulic a barokní architekturou, jako je katedrála sv. Jana s Caravaggiovým dílem.
  • Důležitými pamětihodnostmi jsou Velmistrovský palác, Fort st. Elmo, národní knihovna a parky jako Barrakka Gardens s výhledem na přístav.
  • V Hastings Garden naleznete pomník Václava Havla, a město nabízí bohatý kulturní program, festivaly a skvělou gastronomii.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Valletta je nádherné přímořské město, jehož návštěva se vám nesmazatelně vryje do paměti. Založeno bylo v roce 1566 velmistrem maltézských rytířů Jeanem Parisotem de la Valette, po němž získalo i své jméno.

Prozkoumejte Vallettu a prohlédněte si nejkrásnější místa ve videu:

Zdroj: Youtube

Na rozdíl od jiných měst nevznikla Valletta rozšířením původní zástavby, ale byla nově vybudována uvnitř stávajících hradeb podle přesného plánu. Díky tomu jsou zdejší ulice rovnoběžné a tvoří šachovnicovou síť. Pevně daných pravidel se museli držet i stavitelé místních domů, díky čemuž má město také unikátní charakter.

Úchvatná katedrála

Při procházce úzkými kamennými uličkami města můžete obdivovat impozantní barokní architekturu, půvabná náměstí, útulné kavárny, restaurace a vinárny. Najdete zde samozřejmě i řadu pamětihodností.

Tou nejvýznamnější je barokní katedrála sv. Jana s úchvatným interiérem, nádhernými freskami a bohatou výzdobou, která byla hrazena z darů maltézských rytířů. V kapli se mimo jiného nachází světoznámé mistrovské plátno Stětí Jana Křtitele, jehož autorem je Caravaggio, jeden z nejznámějších malířů 17. století, který na Maltě pobýval po nuceném útěku z Říma.

Pomník Václava Havla

K obdivovaným památkám patří také Velmistrovský palác, který býval sídlem hlavy johanitského řádu a dnes v něm najdete úřad prezidenta a sídlo parlamentu.

Mezi oblíbené turistické cíle patří také pevnost Fort st. Elmo, která hrála klíčovou roli při obléhání Malty. Na seznam si napište také národní knihovnu, Muzeum výtvarných umění, Muzeum archeologie a přímořskou promenádu. Žádný turista by si neměl nechat ujít návštěvu Barrakka Gardens – krásného parku s výhledem na přístav a opevnění.

V dalším ze zdejších parků s názvem Hastings Garden najdete pomník Václava Havla, který zde byl odhalen v roce 2013. Tvoří ho hranol ze světlého maltského mramoru a je na něm vyrytý podpis a charakteristické srdce.

Historie i současnost

Valletta je město, které spojuje bohatou historii, kulturu a moderní životní styl. Kromě památek a umění si zde můžete užít i pestrý kulturní program, festivaly a koncerty.

Skvělá je i zdejší gastronomie a vynechat nemůžete ani ochutnávku maltského vína. Pokud si chcete město užít bez davů a horka, navštivte ho během jarních nebo podzimních měsíců.

Teploty jsou příjemné a méně turistů znamená klidnější procházky zdejšími uličkami i absence dlouhých front při návštěvě památek.

Zdroj: www.radynacestu.cz, www.mzv.cz