Pokud se rozhodnete pro meziskelní žaluzie, pak je musíte objednat už při výrobě oken. Vkládají se totiž mezi dvojskla nebo trojskla, v nichž je inertní plyn. Ten zabraňuje oxidaci vnitřních komponentů, navíc v takovém prostředí nevznikají nečistoty. Žaluzie je tedy stále jako nová a ani mechanicky ji nijak nemůžeme poškodit. Není k ní přece přístup.

„Pokud jsou mezi skly žaluzie, nefungují jako klasické vnitřní žaluzie, tedy jako „topení“. Z nich nesálá horko do interiéru, protože jsou zasazeny do prostoru s inertním plynem, kde se přenáší hůř teplo,“ říká Lubomír Uličník, regionální manažer pro Českou republiku firmy RI Okna.

Výhoda, o které možná nevíte

Pokud si myslíte, že stejnou funkci zastane běžná interiérová žaluzie, pak se mýlíte. Tou hlavní výhodou je skutečné odstínění slunečního záření včetně zabránění prostupu tepla v letních měsících, v zimě maximalizuje solární zisky.

HLEDÁTE INSPIRACI NA VENKOVNÍ ZASTÍNĚNÍ:

Abychom pochopili smysl, musíme si nejprve vysvětlit, co se děje u okna s běžnou interiérovou žaluzií. Vzduch se totiž mezi ní a oknem v letních měsících ohřívá a vzniklé teplo zůstává v místnosti. Při jejím použití tedy získáme sice odstíněný interiér, avšak přehřátý. Efektu přehřívání mohou zabránit okna s protislunečními skly, v zimě je tato funkce méně než vítaná.

Nikdo za dveřmi nemusí na první pohled vidět, co se skrývá uvnitř. Žaluzie ovšem propouštějí alespoň nějaké denní světlo. Vhodné zejména do tmavých vchodů. Autor: Archiv firem Nikdo za dveřmi nemusí na první pohled vidět, co se skrývá uvnitř. Žaluzie ovšem propouštějí alespoň nějaké denní světlo. Vhodné zejména do tmavých vchodů.Autor: Archiv firem

Jiného efektu ale dosáhneme použitím meziskelních žaluzií. Ty totiž umožňují instalaci extrémně čirých skel s vysokou propustností světelného záření (takzvaná vysoká hodnota „g“), která v zimních měsících maximalizují solární zisky. Sklo funguje obdobně jako solární kolektor (dokáže propustit sluneční záření do místnosti, a ohřát tak předměty uvnitř) a má pozitivní vliv na celkovou energetickou bilanci domu. Proto jsou extrémně čirá skla velkou výhodou v jarním, podzimním a zimním období, kdy dokážou výrazně šetřit energii potřebnou na vytápění objektu. Nicméně v létě mohou způsobovat jeho přehřívání a je nutné propustnost skel regulovat. Právě použitím meziskelních stínicích prvků je možné řídit prostup energií sklem z původních 60 % (pro superčiré sklo) na 12 % (v některých případech až na 7 %).

„Další výhodou meziskelních žaluzií je napomáhání redukce rosení skel v interiéru. Na rozdíl od běžné žaluzie, kde vzniká mezi sklem a žaluzií chladné místo, jsou skla s integrovanou žaluzií neustále v kontaktu s teplým vzduchem. Tím je výrazně omezeno jejich rosení,“ dodává pan Čejka, obchodní zástupce firmy ScreenLine.