Správná příprava malty, omítky, lepidla, tmelu, barvy nebo betonu vyžaduje pečlivé a důkladné promíchání složek nebo hotové směsi. K tomu, aby to bylo možné provést rychle a pohodlně, se používají různé typy míchadel, která jsou napojena na pohonnou jednotku - vrtačku, elektrický míchač nebo míchadlo.

Materiál míchadel

Nejlevnější míchadla vyrobená z obyčejné oceli rychle rezaví, proto je lepší zvolit ta z kyselinovzdorné nerezové oceli, která jsou mnohem odolnější. Míchadla nabízená v dražším provedení mají povrchovou úpravu z nepřilnavého materiálu podobného teflonu. Existují také modely vyrobené z plastu a odolných, lehkých a nekorodujících uhlíkových vláken. Při výběru míchadla je důležité věnovat pozornost typu montážní koncovky a také vědět, jaký druh montáže je v míchačce použit.

Ruční míchadlo na barvy, cement, maltu a další materiály:

Zdroj: Youtube

Způsoby upevnění

S tradičním šestihranným sklíčidlem lze míchadlo namontovat na typickou vrtací hlavu, stejně jako na míchačku vybavenou vrtacím konektorem. U pokročilejších zařízení se nejčastěji používají míchadla namontovaná přímo na vřeteno, např. na závit M14, bez použití dalších nástrojů (k demontáži jsou nutné klíče). Další způsob upevnění je například prostřednictvím adaptérů nabízených výrobci míchadel (např. Hexafix, Fast-in) a rychlospojek SDS+, umožňují použití míchadel se závitem M14 s jinými míchacími bity a jejich instalaci bez použití nářadí a jednoduchou výměnu.

Míchačky malty: velikost

Přístroje pro míchání se dají rozlišit i podle rozměrů – a to podle délky, která se pohybuje od 350 do 610 mm. Zdaleka nejoblíbenější jsou míchadla délky 590-600 mm. Přizpůsobení délky míchadla výšce uživatele pro práci ve vzpřímené poloze šetrné k zádům umožňují tzv. nástavce se závity na obou koncích, které prodlouží délku míchačky o 20-40 cm. Oblíbený je také inovativní systém Ergo-Fix s pětistupňovým nastavením výšky míchačky (s možností upevnění míchadla na závity M14). Při výběru míchadla je také nutné zohlednit velikost nádoby, ve které se bude hmota míchat, a také průměr speciálně tvarované hlavy. Důležitým údajem je také výkon stroje, kterým bude míchací hlava poháněna (čím vyšší, tím větší může být průměr míchadla). Tvar a typ míchací hlavy ovlivňují způsob a intenzitu pohybu hmoty v nádobě.

Tvary míchadel

Základním typem jsou oblouková míchadla, která tlačí směs shora dolů do nádoby. Podobně fungují i levotočivá spirálová míchadla. Naproti tomu hlavice s pravotočivými spirálami pohybují směsí zdola nahoru. Spirálová míchadla mají obvykle dvě nebo tři spirály s plochými okraji, méně často kulaté. Dvouvřetenové míchačky, u nichž jsou osazena dvě míchadla, obvykle používají protiběžná míchadla (podobně jako kuchyňský šlehač). Vrtulové mixéry mají jedno nebo častěji dvě (protiběžná) lopatková kola. Horní z nich tlačí materiál směrem dolů a zabraňuje rozstřikování, zatímco spodní tlačí směs nahoru. V závislosti na typu použitého míchadla se dosahuje specifického pohybu směsi v nádobě: shora dolů, zdola nahoru a horizontálně. Každé z nich usnadňuje důkladné promíchání směsi různé konzistence.

Zdroj: testado.cz, sutffio.cz