Váza Kaktus Jiřího Pelcla byla první z řady limitovaných edic Křehký Autor: archiv Původní výstavní projekt Křehký by Designblok Prague, který představil umění českých i světových designérů ve spojení s tradičním mistrovstvím českých sklářů a výrobců porcelánu, od své premiéry v rámci Dnů designu v Praze Designblok´07 procestoval téměř celý svět. S podtitulem Emocionální krajina českého designu získal významná ocenění (ICFF v New Yorku, Křehký Collection získala ocenění Editors Award ICFF 2008, Grand Prix nominace na 100 % Designu Tokyo v říjnu 2008). Série limitovaných edicí, která pro projekt vznikla, v průběhu dvou let slavila světové premiéry v Paříži, Miláně, Tokiu a Londýně.

V rámci letošního Designbloku byl představen nový projekt s podtitulem Mikrosvět radosti. Zatímco první výstava projektu Křehký byla pohledem na krajinu českého designu zvenčí, nyní se dostáváme hlouběji pod její povrch – do intimní krajiny Studio Olgoj Chorchoj (Michal Froněk a Jan Němeček) navrhlo mísu CUBA, kterou pro Křehký vyrábí sklárna Moser Autor: archiv domova, k pocitům radosti a štěstí, které máme s domovem spjaty. Autoři předmětů zastoupených v kolekci navázali při jejich realizaci na staleté tradice, aby prostřednictvím nich přinesli nové příběhy.

„Křehký je cestou časem, který si v sobě neseme. Hledáním okamžiků zázraku ve všedním dnu. Křehký je zpytováním tradice, kterou si přejeme přetvořit v budoucnost,“ říkají autoři konceptu Křehký Jana Zielinski a Jiří Macek.

Výstava je představena ve Window Gallery České spořitelny v Rytířské ulici, kde návštěvníci naleznou detaily této intimní krajiny – předměty skutečné i zachycené předními českými fotografy. V této galerii se vstupuje do jejich vlastního světa, do Autor: archiv domácího mikrosvěta radosti. V premiéře výstavy se v Praze představují nové produkty od českých a mezinárodních designérů, které vznikly speciálně pro Křehký. Další část vystavených exponátů tvoří předměty znovuobjevené, nebo v Čechách doposud málo viděné. Velká část těchto předmětů vznikla přímo jako limitované edice pro projekt Křehký. Studio Olgoj Chorchoj (Michal Froněk a Jan Němeček) navrhlo mísu CUBA, kterou pro Křehký vyrábí sklárna Moser. Cuba je reminiscencí na masivní skleněné popelníky kuřáků havanských doutníků stejně jako zhmotnělým pravým významem španělského slova cuba neboli sud nebo káď.

Popelka je druhým designem pohádky, který švýcarský designér Alfredo Häberli navrhl pro limitovanou edici Křehký. Popelka je socha i hra, ve které můžete měnit Alfredo Häberli Autor: archiv uspořádání objektu tak, jako Popelka přebírá hrách. Poprvé bude také v Čechách k vidění limitovaná edice porcelánového světelného objektu Bořka Šípka. Má podobu trofeje. Svítí světlem, stínem kreslí obrazy. Běloruska Nastassia Alejnikava vytvořila pro Křehký lampu Pavouk, inspirovanou slaměnými běloruskými pavouky, kteří chytají zlé duchy. Jídelní servis Daniela Piršče zachycuje průvod borců na počest bohyně Atény při olympijských hrách zvaný Panathenai. Je klasický a krásný jako průvod jednotlivých prvků jídelního servisu na svátečně prostřeném stole. Zároveň by to ale nebyl Daniel Piršč, aby klasiku neposunul do současnosti. Váza Váz Maxima Velčovského má z každého pohledu jinou podobu. Vtiskly jí ji vázy minulosti. Váza Kaktus Jiřího Pelcla byla první z řady limitovaných edic Křehký. Vznikla před dvěma lety. Je tělem přírody, které rozkvete, když do vázy vložíte květiny. Zavařovací láhve s klasickým Váza Váz (velké provedení i malé provedení) Maxima Velčovského má z každého pohledu jinou podobu. Autor: archiv brusem navrhl Patrik Illo. Lampa Kláry Šumové vyrostla z přírody. I její servírovací stolek, navržený speciálně pro Křehký s drobnou intarzií na jeho povrchu. Na hranici mezi sochou a užitým předmětem se pohybuje Ivan Jelínek a vytváří užité sochy. Hrou s materiálem i tvarem převádí zdánlivě jasně dané funkce předmětů v královskou podívanou.

Příběhů je v Mikrosvětu nepřeberně, radost z nich by měla být u návštěvníků doma.

Výstava je v galerii České spořitelny, Palác Rytířská 29, Praha 1 k vidění do 13. listopadu 2009 každý den vždy od 10:00 do 18:00.

-var-Foto: archiv autora textu