Od roku 2009 se postupně omezoval prodej a výroba wolframových žárovek, a to kvůli nařízení EU o nahrazení těchto neekonomických spotřebičů modernějšími zářivkami nebo LED diodami. Nahrazení klasických žárovek mělo v celé EU ušetřit až několik miliard eur ročně.

Žárovka Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Celá snaha je patrná na grafu, kde se ukazuje, jak výrazně narostl podíl úsporných žárovek. Podle statistiky společnosti Ekolamp vidíme, že stále je nejvíce wolframových žárovek (42 %), jenže kompaktních „úsporek“ je už 31 % a LED žárovek už 10 %. V součtu tak dorovnávají wolframové žárovky a jejich procento bude růst s tím, jak žárovky budou dosluhovat. Ty jsou totiž většinou umístěny na místech méně využívaných, takže jejich životnost je dlouhá.

V Olomouci, tam se svítí

Zajímavé je i rozdělení, kolik osvětlovacích zdrojů mají v domech podle krajů. „Nejvíce světelných zdrojů se rozsvítí v Olomouckém, Jihočeském a Královéhradeckém kraji, kde jich na domácnost připadá více než 21. Naopak nejméně jich svítí v kraji Plzeňském, Pardubickém a na Vysočině, kde je průměr domácnosti okolo jedenácti,“ shrnuje Zuzana Adamcová ze společnosti Ekolamp, která se zabývá zpětným odběrem a recyklací vysloužilých světelných zdrojů a svítidel.

Čtěte také

Ilustrační fotografie archiv dumazahrada.cz

Čtěte také

Vyměňte žárovky za zářivky

Domácnosti se kromě nákupů nových světelných zdrojů zbavují těch nefunkčních: jen letos jich vyřadily 16,4 milionu kusů. Z toho 2,8 milionu představovaly kompaktní zářivky, které je kvůli malému obsahu toxické rtuti nutné nechat ekologicky recyklovat.

„Vyřazené úsporné zářivky je třeba odnést na sběrné místo. Bohužel, třetinu úsporek (33 %) lidé vyhodili do směsného odpadu místo do speciální sběrné nádoby. To znamená, že zhruba 10 kilogramů toxické rtuti skončilo nekontrolovaně na skládkách. Recyklací je navíc možné využít více než 95 % materiálu obsaženého ve světelných zdrojích a tím šetřit přírodní zdroje,“ dodává Zuzana Adamcová.

Nicméně i tak se daří Čechům dosahovat nadstandardní míry recyklace „úsporek“: „Již nyní plníme limity Evropské unie pro sběr světelných zdrojů, které se Česká republika teprve chystá zavést,“ dodává Zuzana Adamcová. Tuzemské domácnosti a firmy v loňském roce sebraly a předaly k recyklaci 734 tun světelných zdrojů.

V Česku je nyní k dispozici přes 4400 sběrných míst. Vysloužilé zářivky lze odevzdat ve sběrných dvorech, obchodech s elektrem či u prodejců světelných zdrojů.