Zahrada, terasaPodle přání majitelů jsou dům i zahrada zakopány do hloubky, neboť díky charakteru pozemku by ploty byly jinak příliš vysoko nad terénem. Bylo zde proto odbagrováno velké množství materiálu a dům i zahrada jsou vlastně zaříznuty do terénu. Touto úpravou se současně také zjednodušil přístup k domu. K založení zahrady byl přizván ing. Vladislav Bouše: „Naší snahou bylo podtrhnout tento celek trávníkem, protože ten udělá v zeleni hodně, je to taková prvopočáteční záležitost, která na první pohled každého zaujme. Tady se pokládal kobercový rakouský trávník Richter Rasen, zimu přečkal v pořádku, v pěkném stavu, i když bylo hodně plísně sněžné, je zelený, hustý, svěží…“

Beton vs. květiny

Požadavkem majitelů bylo skrýt monolity betonových zdí, obklopujících pozemek. „S majiteli jsme se dohodli na použití betonových prefabrikátů, chtěli jsme, aby zeleň vystoupila přirozeně i do výšky,“ pokračuje Vladislav Bouše. „Tyto monolity jsou jednou z možností, jak toho dosáhnout. Liší se velikostí, my jsme se zde rozhodli pro menší tvarovky, ty začínají teprve teď zarůstat. Jsou osázeny trvalkami a plazivými dřevinami listnatými i jehličnatými, během dvou a tří let jednoznačně zakryjí celou tu masu betonu, kterou tu dneska kolem sebe pořád ještě vidíme…“ Směrem do plochy jsou vytvořeny ostrůvky s vyšší a nižší zelení, vždy je v nich nějaká osa, která dodá místu na dynamičnosti, to znamená například strom, který dobře ladí s podrostem, ale současně místu dominuje. „Podrostem mohou být plazivé dřeviny, nebo nízké keřové skupiny, které se i barevně doplňují. A aby tu pestrost byla i během celého roku – všechno nevykvetlo najednou, jsou trvalky a dřeviny vysazované a volené tak, aby vykvétaly postupně od jara a střídaly se barevně i květem až do října.“

Základem je kvalitní půda

Zahrada, beton, rododendron, azalka„Pokud jde o půdu, původní hlušina byla odstraněna a bylo sem navezeno asi 70 až 80 kubíků zahradnického substrátu. Pro azalky bylo nutné přidat kyselý substrát, tedy rašelinu. Substrát je i pod trávníkem, který potřebuje jednoznačně kvalitní podloží,“ dodává Vladislav Bouše. „Na jaře tu kvetly tařičky, floxy, huseníky, čemeřice, v létě kvetou zvonky a minirůže, rozchodníky, netřesky, krásnoočka, dlužichy, v dalším období pokvetou pozdní denivky, sasanky, hvozdíky, barevně vše doplňují stálezelené brsleny, barevné bílým a žlutým listem.“

V rohu za domem, na severní straně je ideální místo pro dekorativní rododendrony a azalky, mezi nimiž jsou vysazeny keříky borůvek. Vzhledem k tomu, že majitelé preferují pouze minimální péči o zahradu, neměl by zde jiný druh ovoce smysl. Vzadu u domu je pouze mezera od dvoumetrové zdi. Aby se místo oživilo, byl sem vysazen žlutozelený japonský tavolník, nazývaný zlatá princezna. Za ním roste přísavník, i tato masa betonových zdí bude jednou schovaná zeleným příkrovem.

S minimální péčí

Určitá péče je nutná v každé zahradě. Protože je tato zahrada malá a není zde místo pro vzrostlé keře, jsou všechny vzrůstné rostliny sloupovitého tvaru, a to jak jehličnany, tak listnáče. Péče zde byla opravdu zredukována na minimum – stačí posekat trávník, i zalévání je řešeno automatickou závlahou v zemi.
Text a foto: Dana D. DaňkováNávrh a realizace: Ing. Vladislav Bouše, www.bousegentiana.com