Norma určuje minimální rozměry garáže podle velikosti vozidla, které zde parkujeme. My ale při plánování stavby nemůžeme přizpůsobit garáž konkrétnímu autu, protože konkrétní auto s námi nejspíš nebude celý život, a určitě nebudeme chtít celou garáž za pár let přestavovat jen kvůli tomu, že jsme si koupili větší vůz.

Velikost garáže Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Standardním rozměrem garáže pro jedno auto je 3x6 m, počítáme-li vnitřní prostor, nikoli vnější obvod. Vždycky se ale vyplatí vzpomenout si na rčení uvedené v úvodu tohoto článku a dopřát garáži půl metru až metr šířky navíc. Rozšířený prostor umožní nakládat a vykládat rozměrnější předměty, pohodlně vyndat autosedačku se spícím miminkem, snazší vystupování z auta budou mít i starší osoby.

Čtěte také

Garáž

Čtěte také

Jak ubytovat auto

Rovněž je třeba myslet na to, že garáž málokdy slouží jen jako bezpečný přístřešek pro vozidla. Do garáže ukládáme rozměrnou sportovní výbavu, nářadí, kola, kočárky, sekačku na trávu a kutilové si tu chtějí zbudovat rovnou celou osobní dílnu. Odkládá se sem všechno, co musí být pod střechou, ale v domě by to překáželo. Možná tolik věcí v této chvíli nemáte, během let se ale nahromadí.

Velikost garáže Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Úložný prostor obvykle poskytnou police po stranách garáže, využít se dá ale také místo u stropu. Zkrátka když nemůžete jít s garáží víc do šíře, můžete ji postavit vyšší. Jedinou nevýhodou je, že k věcem uloženým na sníženém podhledu nemáte tak dobrý přístup.