O tom, jak rozdílné mohou být názory na způsob bydlení, svědčí dům z dílny Sou Fujimoto, který navrhl pro mladý pár v tiché čtvrti Tokia. Přestože jsme na netradiční řešení bydlení u tohoto mladého japonského architekta zvyklí, řešení domu, který nese název House NA, je skutečně radikální. Dům, jenž zabírá plochu 82 metrů čtverečních, se skládá převážně z lehké kovové konstrukce a skla, a je tak prakticky transparentní.

V jeho interiéru nenajdeme jednoznačně definované místnosti, přestože se skládá z 21 ploch v rozmezí od 2 do 7,5 metrů čtverečních, z nichž se každá nachází v jiné výškové úrovni. Jednotlivé úrovně jsou pospojované schody, žebříky nebo odskoky ve výšce stoličky, postele nebo pracovní plochy, které majitelům domu umožňují každou z ploch využívat takovým způsobem, jaký uznají za vhodný.

O dalších neobvyklých domech se dočtete:

Dům byl inspirován volností ptáků

Návrh domu byl inspirovaný ptáky žijícími v korunách stromů, kde si každý člen domácnosti může najít svůj vlastní malý životní prostor, a přitom zůstat se všemi v kontaktu. Mezi zařízením domu najdeme jen kuchyňskou linku, sedačku, několik skříněk nebo knihovničku. Jediné místo, které poskytuje trochu soukromí, je toaleta situovaná v zadní části domu. Koupelna se nachází na nejvýše umístěné ploše budovy a je také z velké části prosklená. Větrání budovy zabezpečují větráky na oknech a v chladnějších měsících se o přísun tepla stará podlahové topení.

Totální svoboda, nebo úplná ztráta soukromí?

Dům je dost otevřený nejen ve svém vnitřním řešení, ale i svým zevnějškem. Hranici mezi interiérem a exteriérem určují nejen prosklené stěny, ale také několik otevřených teras na průčelí domu. I přesto, že dům dosahuje výšky tříposchoďové budovy, nenajdeme tu žádné zábradlí. Dům neposkytuje obyvatelům prakticky žádné soukromí po fyzické, vizuální ani zvukové stránce. Architekt řešení této otázky ponechává na využívání závěsů a dalších lehkých zástěn.

Pro nás je zřejmě těžké pochopit, co vedlo mladou rodinu k volbě takového obytného prostoru. Pravděpodobnou odpovědí na tuto otázku je potřeba uniknout ze stísněných prostorů betonových budov, které jsou pro tuto oblast typické. Otázkou však zůstává, jaké množství světla, otevřenosti a svobody je pro každodenní život únosné…

Zdroj: archrecord.construction.com