V Grenoblu postavili nový stadion, který má ve střeše semitransparentní fotovoltaiku Autor: Oficiální zdroj V Grenoblu postavili nový stadion, který má ve střeše semitransparentní fotovoltaikuAutor: Oficiální zdroj

Fotovoltaika prošla v posledních pěti letech neskutečným vývojem. Z téměř pionýrských dob, kdy jeden solární panel znamenal náklady o výši luxusního auta s návratností za hranicí životnosti, se nyní mohou koupit systémy, které cenou a technickými specifikacemi dokážou zkrátit návratnost na několik let.

Zajímavou možností, jaká se objevuje na trhu, je i semitransparentní fotovoltaický článek. Nejedná se o nic jiného než o sklo, které má v sobě zakomponovaný speciální fotovoltaický článek o tloušťce několika mikrometrů. Díky němu je sklo stále průhledné, ale navíc vyrábí elektřinu. Tato technologie má řadu výhod i nevýhod.

Proč je použít:

  • Semitransparentní panely s křemíkovým potiskem mohou sloužit jako dekorativní součást budovy
  • Propustnost, která je někde mezi 30 a 50 % světla, přirozeně zastiňuje místa, kde by bylo plné sluneční záření
  • Možnost instalace na velké prosklené plochy (například střecha nádraží, jižní stěny budov apod.)
  • Nové nanomateriály zvyšují propustnost až na 70 % a zvyšují účinnost (zatím ve vývoji)

Nevýhody využití:

  • Nižší elektrický výkon oproti klasickým panelům
  • Vyšší cena
  • Při stavbě musí být s tímto materiálem už počítáno, musí splňovat všechny konstrukční požadavky

Ukázka semitransparentních panelů Autor: Oficiální zdroj Ukázka semitransparentních panelůAutor: Oficiální zdroj

Pro stejný elektrický výkon musí tedy být plocha větší, než je tomu u klasických panelů. Druhou stranou mince je to, že pokud bychom počítali už dopředu s těmito panely, mohli bychom se dostat na neuvěřitelná výkonová čísla. Pokud bychom vzali v úvahu například plochu kopule Hlavního nádraží v Praze, kde by mohly být současné panely vyměněny za semipropustné fotovoltaické, mohli bychom očekávat, že budova Hlavního nádraží by mohla být ve slunečných dnech kompletně energeticky soběstačná.

Banner Dům a Zahrada Autor: Oficiální zdroj Autor: Oficiální zdroj