U modelů pro obytné prostory jsou standardně vybaveny funkcemi chlazení, topení, větrání a odvlhčování. Volba správného typu klimatizace ovšem nespočívá v co největším množství funkcí, při výběru bychom měli vzít v potaz i, jak často a v jak velkém prostoru budeme klimatizaci využívat, orientaci obytných místností vůči světovým stranám, a také posoudit funkce, které pro nás budou praktické a efektivní. Důležitá je i úspornost, účinnost, míra hlučnosti a podobně.

ČTĚTE TAKÉ:

Jako velká lednička

Princip klimatizační jednotky je podobný chladničce - tkví v odvodu tepla z daného prostoru, ovšem moderní klimatizační zařízení mohou pracovat i obráceně - jako tepelné čerpadlo, které vede teplo zvnějšku dovnitř a prostor vytápí. Rozsah venkovních provozních teplot je v režimu topení -7 až 24 °C, v režimu chlazení 18 až 43 °C. Existují ovšem i modely, které pracují v širším teplotním spektru.

Obytné prostory lze vybavit takzvanými kompaktními jednotkami mobilními klimatizacemi či okenními, a dále nástěnnými, mezistropními či podstropně-parapetními či kazetovými splitovými jednotkami. Existují také mobilní klimatizace, jejich využití je však spíše sezonní, používají se k ochlazení jedné místnosti, chaty a všude tam, kde není možné instalovat stabilní klimatizaci.

Nejmodernější jsou inverterové modely

Foto: LG Autor: Oficiální zdroj Foto: LGAutor: Oficiální zdroj

Během posledních 12 měsíců však klimatizace prošly velmi významným vývojem. Od ledna 2013 se mohou prodávat již pouze inverterové systémy, do té doby obvyklé standardní ON/OFF jednotky s jednorychlostním kompresorem jsou dostupné již pouze v doprodeji.

Tato technologie "inverter" je v případě funkce a provozu klimatizací přelomová, neboť umožňuje plynule měnit výkon kompresoru či otáčky v intervalu od 10 do 100 %, současně se významně sníží hlučnost provozu. Tyto moderní klimatizace s inverterovou technologií jsou z hlediska výkonu, spotřeby energií a funkce jednoznačně nejefektivnější. Technologie prodlužuje životnost zařízení, snižuje provozní náklady a umožňuje komfortnější regulaci teploty a hluku.

Foto: LG, Panasonic