Z bývalých rybářských vesnic vznikl turistický resort

Ve městě Jiangmen byla využita tradice používání vodního systému k hloubení rybníků. Tuto oblast si můžete představit jako několik vesnic či jejich částí, které jsou na souši, a kolem dokola je obklopuje voda. Tato suchá místa byla spojována mosty. Většina tamních obyvatel se však rybářského způsobu života zřekla a přestěhovala se do měst. I to je jedním z důvodů, proč mizí vodní vesnice živící se rybolovem.

Dřevěný most v Gulou Waterfront Dřevěný most v Gulou Waterfront Autor: Jin Weiqi

Gulou Waterfront je eko-kulturní turistický resort, který byl vyvinutý v kontextu revitalizace venkova – cílem je spojit rozvoj tradičního venkova a místní kultury spolu se zachováním jedinečných rybníků a dalších vodních ploch. K usnadnění pohybu mezi jednotlivými částmi resortu slouží hned několik mostů. A my vám ukážeme jeden z nich.

Most je krytý před deštěm

Při stavbě mostu bylo třeba zohlednit to, aby přes něj bylo možné přejít pěšky, současně musel být dost vysoký na to, aby pod ním proplula i větší výletní loď. K tomu byly použity „oblouky“ zpevňující celou konstrukci.

Dřevěný most v Gulou Waterfront Dřevěný most v Gulou Waterfront Autor: Jin Weiqi

Na stavbu mostu bylo použito dřevo jakožto tradiční materiál. Aby pod mostem mohly hladce proplouvat lodě různých velikostí, tvoří nosná plošina ve spodní části oblouku, která je o 1,35 m výše než normální hladina vody, v kombinaci s klenutou konstrukcí o výšce 2,8 m prostor větší než 4 m, než je normální hladina vody. To splňuje požadavky na průjezd pro velké výletní lodě. Studio LUO využilo jako hlavní konstrukční prvky 3 velké zakřivené nosníky, které jsou uspořádány paralelně s roztečí 2,8 metru mezi sebou.

Zajímavostí u tohoto mostu je jeho zastřešení. To umožňuje lidem krytý průchod z jedné strany mostu na druhou (most odděluje obchodní část resortu od té „klidové“), ale také zpevňuje mostní konstrukci a chrání klenutou dřevěnou konstrukci před deštěm a slunečním zářením.

Zdroj: Studio LUO