Drobné škrábance na mramoru zvládnete opravit sami. Kámen je ale potřeba důkladně omýt, vyčistit a odmastit. Pomocí speciálního brusného papíru se mramorový povrch obrousí, poté se vyleští plstěným kotoučem, nakonec se očistí mokrou utěrkou z mikrovlákna a poté se otře do sucha. Výsledkem bude nádherný hluboký lesk.

Epoxidové opravné přípravky

Hlubší škrábance na mramoru lze odstranit pomocí opravné sady v podobě hustého tmelu z epoxidové pryskyřice. V tomto případě postupujeme podle doporučení výrobce. Pokud se tato opatření ukáží jako nedostatečná, měli bychom požádat o pomoc kvalifikovanou firmu zabývající se servisem kamene. Ta zvolí vhodnou technologii broušení, vyplňování dutin, leštění a krystalizace mramoru.

Restaurování poškozené mramorové podlahy:

Zdroj: Youtube

Prostředky na mramor na bázi vosku

Pro údržbu mramoru je vhodné používat bezbarvý vosk, který nezmění přirozený odstín mramoru, ale zviditelní jeho strukturu a oživí ji. Na druhou stranu použití vosku s přidaným pigmentem může změnit barvu mramorového povrchu a vytvořit odstín mírně odlišný od jeho přirozené barvy. Rychleschnoucí leštidla na bázi vosků vytvářejí dlouhotrvající lesk, maskují drobné škrábance a prohlubují přirozenou barvu a strukturu kamene.

Odstraňovač skvrn z mramoru

Na trhu najdete několik typů odstraňovačů skvrn z kamenných – nejen mramorových – povrchů. Snadno odstraní skvrny od kávy, čaje, vína či barevných nápojů. Mramor se postříká vodou ředěným přípravkem, nechá se působit, poté se povrch očistí houbou a vodou. Leštidlo na mramor zvýrazní přirozenou barvu kamene a dodá mu svěží lesk. Chrání před nasáknutím mastnoty, změnou barvy, zmatněním a drobnými škrábanci. Pro optimální ochranný účinek by se měl přípravek používat v cyklech.

Čištění mramorové podlahy

Před čištěním podlahy zameťte drobky kartáčem s měkkými štětinami. K čištění mramorové podlahy se vám bude hodit plochý mop. Dávejte pozor na kovová nebo plastová kolečka vysavače, která mohou při silném tahu poškrábat povrch kamene. Pro vysávání mramoru používejte měkkou koncovku. Po mramorové podlaze nepohybujte nábytkem ani těžkými předměty, protože se na ní vytvoří hluboké škrábance, které se obtížně odstraňují. Poté použijte čisticí a ošetřující přípravek na mramor, například na bázi polymerových pryskyřic. Díky ošetření vznikne na podlaze lesklý film.

Odstraňování rzi z mramoru

Skvrny od rzi z mramoru odstraníte pastou z 3% peroxidu vodíku, jedlé sody, křídy nebo mouky a vody. Pastu naneste na skvrnu na mramoru a chvíli velmi jemně třete měkkým kartáčem nebo hadříkem. Po odstranění rzi omyjte mramor teplou vodou a poté jej otřete do sucha a vyleštěte. Na trhu jsou také hotové přípravky na odstraňování skvrn od rzi. Všechny nové, nevyzkoušené chemické prostředky vyzkoušejte na nenápadném místě, abyste nepoškodili celý povrch.

Zdroj: architecturaldigest.com, grandemarble.com