Prasklé potrubí může být časovanou bombou. Zpočátku nemusí dojít k žádnému úniku, protože zamrzlá voda může potrubí zcela zablokovat - dokud led nezačne tát, a v tu chvíli jste na pokraji zatopení domu. Existuje mnoho případů, kdy se majitelé domů snaží uniknout před mrazivou zimou na několik týdnů dovolené v teplém podnebí, aby se pak vrátili do domu, který byl zničen škodami za statisíce způsobenými vodou, která zničila stěny, stropy a podlahy.

Kde hrozí zamrznutí

Potrubí je nejvíce náchylné k zamrznutí, když se nachází ve venkovní stěně, která je vystavena mrazivým venkovním teplotám. Problematické je také umístění potrubí ve skříňce pod dřezem (zejména pokud se nachází v blízkosti venkovní zdi). Náchylné k zamrznutí je též potrubí v nevytápěném prostoru nebo ve sklepě, v blízkosti venkovních vodovodních kohoutků používaných k připojení zahradních hadic.

Dvanáct triků, jak zazimovat potrubí!

Zdroj: Youtube

Včasný zásah

Pokud je potrubí zamrzlé, ale ještě neprasklo, musíte ho ihned rozmrazit. V závislosti na tom, kde se zamrzlé potrubí nachází, můžete vyzkoušet několik technik rozmrazování. K rozmrazování potrubí nikdy nepoužívejte hořák ani jiný otevřený plamen. Představuje to vážné nebezpečí požáru a může dojít k poškození potrubí.

Lokalizace zamrzlého vodovodního potrubí

Zamrzlé potrubí, které ještě neprasklo, se často odhalí u vodovodního kohoutku. Když ve velmi chladném počasí otočíte kohoutkem a voda nevytéká nebo se zpomalila na kapání, je velká pravděpodobnost, že je potrubí někde ucpané ledem. Je čas okamžitě jednat. Uzavřete přívod vody do kohoutku na místě nebo na hlavním uzavíracím ventilu vody v domě. Otevřete kohoutek, který je zásobován zamrzlým potrubím; to udělejte i v případě, že nevíte, kde je ucpán.

Sledujte cestu ledu

Identifikujte zamrzlé potrubí a najděte místo ucpání. Sledujte potrubí zpět od kohoutku až k místu, kde prochází chladnými prostory, například venkovní stěnou nebo nevytápěným prostorem. Hledejte místa na potrubí, která jsou namrzlá nebo zamrzlá; může být také mírně vypouklé nebo popraskané. Vhodný způsob rozmrazování potrubí závisí na tom, kde se potrubí nachází.

Zdroj: forbes.com, familyhandyman.com