Elektrickým multifunkčním hrncům se říká hezky anglicky multicookery, aby každý Čech hned věděl, o čem je řeč. Představte si, že připravíte suroviny, zmáčknete správný program nebo navolíte recept a pak si doma či na chalupě děláte, co chcete. Hrnec bude vařit za vás. Samozřejmě někdy je třeba suroviny přidávat postupně, ale i tak vám významně zjednoduší práci.

Ujasněte si, co chcete

Chytrý multicooker vybírejte podle toho, jaké způsoby tepelné úpravy nejvíce využijete (všechny hrnce nedokážou totéž, záleží na provedení). Obecně může nabídnout vaření, tradiční nebo i v páře, smažení, pečení, dušení nebo grilování či fritování, případně zavařování. Zvykli jste si na pomalé vaření? Pak hledejte mezi takzvanými pomalými hrnci. Nebo vám jde hlavně o čas? Vyberte si multicooker s možností tlakového vaření, v němž se dá vařit i normálně, stačí si to navolit. Ještě se zajímejte o nabízené programy, jsou buď automaticky přednastavené, nebo je lze manuálně vytvořit.

Pomalý hrnec Philco PHSC 5600 je ideální k přípravě potravin pomalým vařením, ale zvládne toho víc. Vybrat si můžete z 11 programů, například včetně Vaření v páře, Sous-Vide, Dušení, Smažení, Soté, Rýže, Jogurt či Fondue, cena 3499 Kč. Pomalý hrnec Philco PHSC 5600 je ideální k přípravě potravin pomalým vařením, ale zvládne toho víc. Vybrat si můžete z 11 programů, například včetně Vaření v páře, Sous-vide, Dušení, Smažení, Soté, Rýže, Jogurt či Fondue, cena 3499 Kč. Autor: Philco

Šetří také nádobí

Vtip správného multicookeru je prostě v tom, že uděláte vše v jednom hrnci, třeba od osmažení cibule přes orestování masa a tak dále. Proto zvládne také tradiční české pokrmy, jako je svíčková nebo guláš, jen tu přílohu musíte nachystat v další nádobě. Nebo zkuste hustou fazolovou polévku či perfektní vývar. Případně snídaňovou kaši pro celou rodinu a klidně upeče i buchtu k odpolední kávě. Co je podstatné? Když bude multicooker pracovat, nemusíte u něj stát a hlídat, jestli se něco nepřipeklo nebo nevykypělo.

ndukční multi hrnec MC 8010 s hlasovou navigací nahradí indukční desku, pánev, troubu, rýžovar, tlakový hrnec i pomalý hrnec, cena 13 990 Kč. Indukční multi hrnec MC 8010 s hlasovou navigací nahradí indukční desku, pánev, troubu, rýžovar, tlakový hrnec i pomalý hrnec, cena 13 990 Kč Autor: Catler

Další parametry

Zajímejte se o objem nádoby. Single domácnosti nebo páru stačí do 3 litrů, čtyřčlenné rodině asi 5 až 6 litrů. Vybírejte z materiálů, běžně se vyrábí z nerez oceli, také keramiky a hliníku. Sledujte příkon, ovlivňuje rychlost přípravy pokrmu (čím více wattů, tím rychleji pracuje), nezřídka však souvisí s objemem. Pátrejte po doplňujících nádobách a nástavcích, třeba pro vaření v páře nebo při přípravě zvané sous-vide a jiných, které jsou obvykle součástí balení při nákupu.
Potřebná je i funkce automatického vypnutí, ochrany proti přehřátí, přepnutí do úsporného režimu a také Keep Warm, která udrží jídlo po dovaření ještě nějakou dobu příjemně teplé pro servírování. Někomu se hodí rovněž odložený start, kdy se spotřebič sám zapne po určité době, samozřejmě s předem nachystanými surovinami. Také se podívejte, jaké teplotní rozmezí nabízí, některé multi hrnce dokonce i od 20 (40) °C do 220 (240) °C – čím větší, tím lepší, umožní vám to širokou škálu vaření.

Chytrý hrnec SPR 6100BK má varnou nádobu o objemu 5,5 litru a umožňuje různé tepelné programy včetně pomalého vaření nebo vaření v páře, cena 2999 Kč. Chytrý hrnec SPR 6100BK má varnou nádobu o objemu 5,5 litru a umožňuje různé tepelné programy včetně pomalého vaření nebo vaření v páře, cena 2999 Kč Autor: Sencor
K zamyšlení

I šikovné hospodyně se za poslední necelé dva roky doma navařily více než dost a kdo ví, co bude dál. Multicooker nabízí ideální způsob, jak ušetřit čas a současně jíst domácí stravu. Díky své víceúčelovosti a variabilitě se zdá, že budou čím dál populárnější.

Čtěte také

V šikovně uspořádané kuchyni budete vařit s radostí.

Čtěte také

Kuchyně podle abecedy. Které písmeno je nejlepší?