V Bulharsku se této multifunkční bylině přezdívá bulharská viagra. Ovšem záběr hojníku horského (Sideritis scardica) je mnohem širší. Někteří bylináři ho dokonce dávají na stejnou úroveň jako známý adaptogen ženšen. Tak až začnete kašlat, objeví se rýma a další signály, že virové choroby útočí, mějte ho po ruce.

Takhle vypadá naživo. A včely ho milují. Budete je následovat?

Zdroj: Youtube

Jeden čaj, mnoho názvů

Úžasnému čaji se říká nejen mursalský, setkáte se i s označením řecký horský, pastýřský nebo zlatý, olympský či dokonce božský. Ale není to novinka, o multifunkčním hojníku se ví už pár tisíciletí. Kdysi dávno se odvar z něj podával vojákům, aby lépe zregenerovali síly a dobře se jim hojily rány. Což se dařilo díky tomu, že hojník obsahuje hojně železa. A ve středověku se používal na léčbu revmatismu.

Co jsou adaptogeny
Adaptogeny jsou rostliny nebo také houby, které působí širokospektrálně, podporují imunitu a nemají mít vedlejší účinky. Jinak řečeno: zvyšují odolnost organismu. Ten se pak lépe vypořádává s náročnými zátěžovými situacemi jako například chorobami, operacemi, úrazy či déletrvajícím stresem.

Co vám nabídne

Hojník horský tělu poskytne více než jen železo, jde například o draslík či zinek nebo životně důležitý stopový prvek selen. Také nabízí silice, flavonoidy, fenylpropanoidy a jiné prospěšné látky.

Nejlepší je usušenou bylinu asi 5 minut povařit, přecedit, případně dosladit medem. Podle tohoto zdroje neobsahuje tein, proto ji lze popíjet i ve větším množství. Ostatně nejen Bulhaři si tento čaj dávají s chutí rovněž v horkém létě, samozřejmě vychlazený.

Na co zabírá

Mursalský čaj podporuje imunitní systém. Doporučuje se i na mnohé virové choroby, kterých je na podzim všude plno. Hodí se při nachlazení, bronchitidách, chřipce. Rovněž usnadňuje vykašlávání hlenů a ocení ho i ten, koho trápí astma. Také je mírně močopudný, podporuje práci ledvin a měl by pomoci přirozeně vyloučit ledvinové kameny. Posiluje prostatu. Obecně velice dobře zabírá na záněty v těle, dezinfikuje organismus.

Ale platí i na srdečně-cévní problémy, trávicí obtíže a jiné trable. Včetně nervového vypětí (dejte si šálek před usnutím). Zde se uvádí, že je dokonce výborný i pro diabetiky, díky svým antioxidačním schopnostem. A podle některých léčitelů je hojník horský schopný posílit organismus i energeticky.

Zdroj: rozhlas.cz, denik.cz, kotvicnikovafarma.cz