Už máte vyřešeno, který materiál se vám nejvíce zamlouvá? Udělali jste první a nejdůležitější krok. Ale není jediný. Co byste ještě měli brát v potaz?​

Dno, ucha i rukojeť

Aby dno nádoby dokázalo co nejlépe nahromadit a udržet teplo, mělo by být silné, zpravidla jde o strukturu sendviče neboli několik vrstev různých materiálů. Ucha jsou často z nerezu nebo plastu či kombinace. Sledujte, jak byla přichycená, zpravidla jde o přišroubování (levnější řešení), přivaření (zlatý střed) či přinýtování (zpravidla nejlepší). Všímejte si ještě provedení, nebude do těchto míst zatékat, nepřichytí se tu více zbytků potravin, než je záhodno? Hrnec či kastrol ještě popadněte za ucha, drží pevně, neviklají se? Praktickou vychytávku představuje odnímatelná rukojeť místo uch, což se hodí, když máte málo místa na uskladnění nádobí (bez uch se dají nádoby lépe stohovat a ke všemu si vystačíte s jednou odnímatelnou rukojetí, druhou mějte jako rezervu). Nebo u pánví a některých rendlíků bývá delší napevno připevněná rukojeť. Ověřte si, jak dobře se takové nádobí vejde do šuplíku či skříňky, zejména když nebude jen jedno, případně u rendlíku bude mít ještě z druhé strany ucho.

Pokličkové dilema

Aspoň polovina vašeho nádobí by měla mít vlastní pokličku. Když budou vyrobené z více materiálů, v místech spojů se lépe daří nečistotám. Aby poklice lépe odváděly páru, můžou se doplňovat dírkami nebo třeba drobným „výkusem“. Skleněná poklice není podmínkou, zato lépe vidíte, co se v hrnci (kastrolu) děje. V každém případě zkuste, jak těsní, má opravdu dobře doléhat na horní rám nádobí, i jak je přichycená rukojeť (držadlo). Ještě vás upozorňujeme na drobný detail. Jemně zaoblený jakoby přesahující rantlík na horním rámu nádoby zajistí, že při přelévání nebude třeba vývar nebo omáčka stékat po vnější straně nádoby.

Na velikosti záleží

Zkušené kuchařky tohle neřeší, protože dávno vědí. Ale pokud se v rodině mění počet strávníků, vezměte to v potaz. Obecně platí, že na jednu osobu se počítá s 1 litrem, což je příklad při vaření těstovin, a to už jen násobte. Plus přidejte rezervu, aby vám (nejen) voda z hrnce „neutíkala“, jakmile dosáhne bodu varu. Ještě si ověřte, jak dobře budou odpovídat vnější průměry nádobí konkrétním plotýnkám (vařičům). Kdybyste často dávali hrnec (pánev atd.) o menším průměru na vařič s větším průměrem, přispějete ke zkrácení životnosti nádobí.

Kdy se hodí na indukci

Na indukční varnou desku či sporák lze používat nádobí s feromagnetickým dnem. Jenže v dnešní době kombinací materiálů si nemusíte být jistí na první pohled, zda vámi vybrané je opravdu vhodné. Například čistě měděné nádobí není samo o sobě magnetické, ale prodávají se i kombinace mědi s ocelí a hliníkem, u nichž najdete symbol spirálky (cívky) nebo přímo slovní označení Induction. Nádobí z nerezu se sendvičovým dnem s feromagnetickou vrstvou také můžete využít na indukci. Nebo zkuste prověřený test: když ke dnu nádobí dobře přilne magnet, klidně ho kupte. Ještě pomůže takzvaný adaptér, plotýnka s magnetickým dnem, kterou použijete mezi indukční desku a nádobí.

Bude kamarádit s myčkou nádobí?

Odpověď opět není jednoznačná. Dalo by se říci, že když to výrobce doporučí, šup s nádobím do myčky. Přesto se setkáte s rozdílnými názory, například u nepřilnavých povrchů, kdy jedna strana říká ano a druhá – raději ne nebo jen občas (kvůli tlaku vody a chemickým prostředkům, současně dochází k odmaštění). Do myčky obecně nepatří nádobí z hliníku, mědi ani litiny, a pokud možno jí nesvěřujte ani smaltovanou litinu, přestože to prodejce doporučí. Časem by mohla vypadat zašle. Na pomezí je plast (některý do myčky může, jiný ne) a dekorovaná keramika, u ní záleží na zvolené technologii. Například dekor realizovaný pod glazurou si bude s myčkou rozumět, u naglazovaného vzoru je třeba dbát na používání šetrnějších čističů a taktéž i programů. Bavíme se o dekoru, nikoliv o samotné keramice.

A když si nebudete jistí a nádobí vás stálo nemalé peníze nebo k němu máte velký citový vztah, raději ho myjte v ruce.