Myčka nádobí se stává členem rodiny stále běžněji. V Česku ji vlastní 45 procent domácností. Pomocnice, která byla patentována před 135 lety, je dnes elegantní, výkonná, šetrná, úsporná a tichá.

Vestavná, nebo volná

Volně stojící myčky mohou kromě funkčnosti nechat plně vyniknout i design. Specifickou kategorií jsou myčky podstavné; stále jde o volně stojící spotřebiče, ale dají se vsunout do kuchyňských sestav pod pracovní desku. V obou verzích volí lidé nejčastěji barevně neutrální nerezové zpracování, ale zájem je také o provedení v odstínu antracit.
Druhou velkou skupinu tvoří modely vestavné, které splynou s kuchyňskou linkou. Vzhledem k tomu, že trend propojených obytných prostor velí pojmout kuchyni co nejméně nápadně, schovávají se spotřebiče za dvířka s jednotným dekorem linky. Kde je integrovaná myčka umístěná, prozradí jen displej s ovládáním na čelní straně, častěji je i ten zcela skrytý a ukáže se až po otevření dvířek. Volné i vestavné myčky se vyrábějí v šířce 45 a 60 cm.

Volně stojící myčka nádobí Indesit DFO 3T133 A F X pojme až 14 sad nádobí. Cyklus eXtra Hygiene poskytuje ideální mytí a sušení, díky speciálnímu horkému cyklu s teplotou vody 72 °C zlikviduje až 99,99 % bakterií. Volně stojící myčka nádobí Indesit DFO 3T133 A F X pojme až 14 sad nádobí. Cyklus eXtra Hygiena poskytuje ideální mytí a sušení, díky speciálnímu horkému cyklu s teplotou vody 72 °C zlikviduje až 99,99 % bakterií Autor: Indesit

Kolik sad nádobí

Kapacita myčky se vyjadřuje počtem sad nádobí, které pojme. Jedna sada obsahuje mělký, hluboký a dezertní talíř, hrnek, skleničku a příbory. Nádobí k vaření, hrnce a pánve se nezapočítávají. Běžná kapacita myčky o šířce 60 cm je 12 až 16 sad, u myčky šíře 45 cm jde o 10 a méně sad.

Šetřím, tedy jsem

Na ruční umytí nádobí, které plně obsadí velkou myčku, se spotřebuje okolo 40 litrů vody. Úspora vody oproti ručnímu mytí je zásadní, ale rozdíly jsou i mezi jednotlivými modely. Donedávna činila průměrná spotřeba na jeden cyklus mytí u úsporné myčky o šířce 60 cm 12 litrů vody, ale výrobci se i tuto hodnotu snaží snižovat. Spotřeba do 10 litrů vody na cyklus už každopádně stojí za povšimnutí.

Čtěte také

Čtěte také

Kuchyňské nože pod lupou, 1. díl

Sbohem, elektřino

Nové energetické štítky platné od 1. 3. 2021 se vztahují i na myčky (spotřebiče se nyní řadí do tříd A až G). S energetickou třídou souvisí spotřeba elektrické energie udávaná za 100 eco cyklů, což je nejúspornější program, který myčka nabízí. Tím lze spočítat spotřebu na jeden cyklus, jenž se vesměs pohybuje pod 1 kWh. Eco program je nejúspornější (spotřeba vody a elektřiny pro ohřev je malá), ovšem u většiny verzí myček představuje mytí nejdelší. Kratší cykly jsou paradoxně náročnější, zkrácenou dobu totiž často saturuje větší množství vody a vyšší teplota. Řada novějších typů umožní nastavit teplotu u programu též manuálně.
K parametrům, které se výrobci snaží neustále zlepšovat, patří také tichý chod.

Vestavná myčka nádobí AEG AirDry (FSB53927Z) docílí efektivnějšího sušení díky cirkulaci vzduchu. Dvířka se před koncem sušení automaticky pootevřou, aby dovnitř mohl proudit vzduch potřebný k dosušení. Vestavná myčka nádobí AEG AirDry (FSB53927Z) docílí efektivnějšího sušení díky cirkulaci vzduchu. Dvířka se před koncem sušení automaticky pootevřou, aby dovnitř mohl proudit vzduch potřebný k dosušení. Autor: AEG
Praktické vychytávky

Nejnovější produkty se vyznačují mnoha zlepšeními, vždy se ptejte, co který spotřebič nabízí. Například funkci, s níž se dveře myčky automaticky pootevřou, když skončí program. Zamezí se tím kondenzaci vlhkosti na nádobí, sníží spotřeba energie a zlepší výsledky sušení, nádobí rychleji chladne. Praktické je i spořicí připojení na teplou vodu. Nebo mycí rameno pohybující se po čtverci, ne po kružnici. Voda s mycím prostředkem se tak dostane i do rohů.
Také oceníte ovládání přes chytrý telefon odkudkoliv. Na trhu jsou i myčky disponující LED displejem na ovládacím panelu, specifickými tryskami, automatickými programy, jež samy navolí optimální parametry mytí, či funkcí aquastop elektronicky ovládající ventil k přívodní hadici, aby se při úniku vody zavřel.

Čtěte také

Rowenta X-Plorer Serie 95 Animal (RR7975) si krásně poradí s nepořádkem, který zanechávají mazlíčci. Jeho navigace využívá kameru i laser zároveň. Disponuje 3 speciálními kartáči a 2 mopy, nabízí 4 režimy úklidu, cena 18 999 Kč.

Čtěte také

Pravda a mýty o robotickém vysavači