Na benátském bienále architektury, které se v italském městě na laguně bude konat v září až listopadu příštího roku, bude Českou a Slovenskou republiku reprezentovat ateliér Ivana Kroupy. ČTK to sdělila Petra Jungwirthová z Národní galerie v Praze, která byla přípravou expozice ve společném pavilonu pověřena.

Pavilon pro výstavy je totiž pro české a slovenské účastníky společný, stejně jako tomu je při známějším bienále současného umění. To se koná každý lichý rok, každý sudý je pak na programu architektura.Mezinárodní výstava architektury se v Benátkách uskuteční příští rok podesáté, zatímco bienále současného umění se letos konalo již pojednapadesáté - jeho tradice je více než stoletá.Národní galerie v říjnu vypsala výběrové řízení na projekt, který bude v pavilonu vystaven. Vyzvala architekty, kteří působí na 11 vysokých školách, na nichž se v České a ve Slovenské republice studuje architektura. Hlavní téma architektonického bienále je Meta-City.

Do výběrového řízení přišlo 12 prací ze tří architektonických škol v Česku (fakulta architektury ČVUT v Praze, fakulta architektury TU v Liberci, Vysoká škola uměleckoprůmyslová) a dvou na Slovensku (Vysoká škola výtvarných umění v Bratislavě a Fakulta umění technické univerzity v Košicích).

Porota rozhodla, že v Benátkách bude instalován projekt architektonického ateliéru Ivan Kroupa Architekti a Ateliéru Ivana Kroupy na Fakultě architektury ČVUT.Všechny projekty, které se výběrového řízení účastnily, budou na začátku roku 2006 publikovány v časopisech Architekt a Arch o architektúre.

S tvorbou architekta Ivana Kroupy se můžete seznámit na jeho webových stránkách http://www.ivankroupa.cz. Benátské Bienále navštivte na www.labiennale.org.

Zdroj: ČTK, vr

Ilustrační foto: La Biennale di Venezia