Cenově nejdostupnějším vánočním stromkem je u nás smrk ztepilý, který má krátké tuhé jehličí a hustou korunu, jehličí z něj však zpravidla opadává už během jeho zdobení. Trvanlivějším druhem je smrk pichlavý, někdy také označený přívlastkem "stříbrný". Jeho jehličí může mít modrošedý až pohádkově stříbrný nádech a na větvích se drží zuby nehty - téměř neopadá.

Vánoční stromek Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Velmi dlouho v bytě vydrží také borovice, její koruna je však řidší a tvaru klasického vánočního stromku vzdálenější. Za ideální volbu je proto považována jedle kavkazská, která se chlubí pravidelnými hustými větvemi, její měkké jehličí hned tak neopadá a ani nepíchá do prstů. Kvalita si ovšem žádá vyšší cenu, a tak jedle kavkazská bývá ze všech stromků nejdražší.

Při výběru stromečku nekupujte zajíce v pytli, stromek si nechte rozbalit a ukázat. Kromě požadovaného tvaru by měl mít svěží barvu jehličí a vypadat čerstvě; když si ho potěžkáte a pocítíte tíhu, je to znamení, že byl uříznut nedávno a obsahuje dostatek vody. Naopak lehký stromek už může být vyschlý.

Čtěte také

Originální vánoční stromky

Čtěte také

Stromeček ani živý, ani umělý, ale prostě zcela jiný

Zakoupený vánoční strom je nutné do Vánoc nechat v chladném prostředí; můžete ho skladovat venku na balkoně nebo na terase, v tom případě ho ani nemusíte dávat do nádoby s vodou. Pokud bude stát na chodbě či v garáži, seřízněte mu o pár centimetrů kmínek, aby se uvolnily kapiláry ucpané pryskyřicí, a postavte ho do vody. Pozor, kůru ze spodní části kmínku neloupejte, poškodili byste tím pletiva, kterými strom rozvádí živiny do větví.

Vánoční stromek Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Stromek by měl stát v každém případě ve stínu, aby ho nevyšisovalo zimní slunce. Ještě před tím, než ho definitivně přenesete do teplého obýváku, nechte ho nějakou dobu aklimatizovat v chladnější chodbě. Najděte mu doma takové místo, aby nestál přímo u radiátoru. Vánoční strom vydrží déle pěkný, pokud mu kmínek nesevřete do klasického stojánku, ale postavíte ho do nádoby naplněné vlhkým pískem nebo keramzitem a poskytnete mu vláhu.