Žádné vidle byste neměli používat univerzálně na všechny činnosti na zahradě. Jejich tvar a velikost totiž při výrobě určovaly právě druh práce, pro který jsou určené. Podívejte se, jaké typy vidlí existují:
Vyberte si správný typ vidlí
Zahradní vidle patří mezi nejoblíbenější typ kvůli tomu, že s nimi zvládnete spoustu prací – provzdušňování a obracení půdy, sklizeň brambor a kořenové zeleniny, rytí písčité a hlinité půdy.
Kompostovací vidle, jak z jejich názvu vyplývá, jsou určené pro zacházení s kompostem, tedy pro jeho zvedání a míchání.
Kopací či rycí vidle zvládnou díky silným hrotům trojúhelníkového tvaru rozbít zem a vypáčit těžší materiál, jako jsou kameny či hnůj. Doporučujeme si pořídit vidle se třemi nebo čtyřmi hroty pro zvedání materiálu ze země, více hrotů pro práci s hnojem.
Při výběru se zaměřte na několik faktorů
Nyní máte jasno, pro jaké činnosti vidle potřebujete, a tedy jaký typ. Zaměřte se i na materiál, z jakého jsou vidle vyrobené. Oblíbená je ocel, která svou robustností odolá i náročnému kopání. Skvěle zachová tvar nářadí a je flexibilní.
Rukojeť stačí dřevěná nebo sklolaminátová, přičemž ta z přírodního materiálu je levnější a snadněji ji při rozbití vyměníte za novou. Sklolaminátová naopak vydrží delší dobu a absorbuje nárazy.
Délka rukojeti závisí na osobních preferencích každého zahrádkáře. Kratší vidle jsou však flexibilnější a snáze s nimi vykopete těžší materiál ze země.
Opačně tomu bude u váhy vidlí – s těžšími vidlemi se tolik při kopání nenadřete a velkou část práce udělají za vás. Pokud vás však čeká dlouhý den na zahradě, za chvíli vás vyčerpají.
Důležité také je zaměřit se na počet hrotů a jejich tvar. Obecně platí, že čím větší počet hrotů, tím je manipulace s vidlemi těžší. Podle druhu práce pak zvažte tvar hrotů: ploché pro obracení půdy, zaoblené pro kopání, zakřivené pro zvedání materiálu.
Zdroje: gardentoolcompany.com, bobvila.com, covybrat.cz