Množství hypotečních úvěrů vyřízených prostřednictvím hypotečních makléřů stoupá. Členové Asociace hypotečních makléřů (AHM) například zprostředkovali v prvním čtvrtletí letošního roku hypotéky za 4,2 mld. korun. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je to o 31 % více.

Kontaktujete-li hypotečního makléře, odpadne vám obcházení bank a vyhodnocování jejich nabídek, což je pro laika nejen časově zatěžující, ale i jednoduše obtížné. Několik otázek týkajících se práce hypotečního makléře jsme položili manažerce Asociace hypotečních makléřů Petře Horákové Krištofové.

Podle čeho by lidé měli vybírat hypotečního makléře?

Chceme-li od něho pomoc s výběrem nejvhodnějšího produktu, pak je vhodné oslovit hypotečního makléře. Tedy subjekt, který pracuje makléřským stylem – to znamená, že má ve své nabídce ideálně všechny hypoteční produkty. Pojem „poradce“ naopak často znamená, že daná osoba nabízí produkt jedné jediné banky. Tam pomoc s výběrem nejvhodnějšího produktu čekat nemůžeme. U výběru hypotečního makléře je třeba zohlednit dobu jeho působení na trhu a počet bank, se kterými makléř spolupracuje. Neméně důležitá je i specializace na hypoteční financování. Pakliže někdo prodává hypotéky společně s pracími prostředky, určitě to není ideální kombinace. Nejdříve tedy doporučuji navštívit internetové stránky daného subjektu a tyto informace si zjistit. Na stránkách těchto firem se klient také dozví, co všechno daný hypoteční makléř za klienta udělá.

A naopak: jakým zprostředkovatelům hypoték se vyhnout? Jak už jsem zmínila, klient by si měl dát pozor na firmy, pro které je hypotéka jen jedním z několika prodejních artiklů. Z hypotéky se stal jakýsi módní produkt, což v praxi znamená, že ho často nabízí kdokoliv a kdekoliv. Pak hrozí, že je klientovi doporučen produkt, který je pro něho velice nevýhodný.

Jak je to s pojištěním makléřských firem? Neexistuje žádná norma, která by stanovila povinnost se proti profesní chybě pojistit. Přesto jsou některé renomované makléřské firmy takto pojištěny. Podle mých informací nemusel ještě žádný z členů Asociace hypotečních makléřů tuto pojistku využít.

Kolik procent hypoték se dnes vyřizuje přes hypoteční makléře a jaký zaznamenáváte průběžný nárůst? Přes externí distribuční kanály bank se zprostředkovává cca 65 % všech hypoték, tedy více než polovina. Přes hypoteční makléře bylo zprostředkováno cca 20 % všech hypoték. Zbylých 45 % tvoří právě různí „poradci“ a prodejní sítě. Na přepážkách bank bylo získáno jen 35 % všech klientů. Význam externích distribučních kanálů sílí. O rok dříve, v roce 2007, byl jejich podíl cca o 10 % menší.

Makléř má vždy „pravdivě informovat o možnostech bank“. Z toho vyplývá, že by zde měla být absence nemístných slibů a planých nadějí ohledně dosažení hypotéky - místo toho by měla nastupovat věcnost a serióznost... Je třeba si uvědomit, že dnešní komunikace bank směrem ke klientům probíhá v ryze ultrapozitivní rovině. Klienti pak mají dojem, že na hypotéku dosáhne každý, navíc za nízký „úrok od...“. Svědomitý hypoteční makléř komunikuje jinak. Dle mého soudu je tomu třeba i proto, že pracovníci makléřských firem bez ohledu na své postavení jsou klientovi blíž. Všichni více vnímají jeho zklamání, když na hypotéku nedosáhne. Komunikace směrem k bance je flexibilní a věcnost a střízlivost jsou určitě tím, co by žádnému makléři nemělo v komunikaci s veřejností chybět.

Co je hypoteční certifikát? Hypoteční certifikát je potvrzení hypotečního makléře, které může získat každý žadatel o hypotéku, který o sobě poskytne pravdivé informace a doloží je potřebnými potvrzeními. Makléř žadateli garantuje získání hypotečního úvěru ve výši, která odpovídá jeho bonitě. Držitel certifikátu pak přesně ví, kolik peněz mu banka půjčí, a může si v klidu podle toho vybrat byt nebo dům. Když pak jedná s prodávajícím, může mu už prokázat, že na koupi má. S prvním hypotečním certifikátem přišli hypoteční makléři. Banky se pak podle něj inspirovaly a samy časem zavedly podobné produkty.

Čím končí práce hypotečního makléře v jednotlivém případě, u každého klienta? Renomovaný hypoteční makléř klientovi po podpisu úvěrové smlouvy zajistí i čerpání hypotéky – tedy převedení peněz z banky na účet prodejce nemovitosti. To je nesmírně důležité. Podepsaná hypoteční smlouva bez včasného a řádného zaplacení kupní částky je k ničemu. Dobrý hypoteční makléř je dále klientovi k dispozici po celou dobu trvání hypotéky; například po skončení fixace může klient s makléřem bezplatně konzultovat další postup – tedy umoření hypotéky, případně její refinancování.

Děkujeme za rozhovor.

-ag- Foto: http://www.profimedia.cz/