Styl této kuchyně je vlastně symbiózou starého a nového, kuchyně působí na první pohled útulně a romanticky, a vystihuje tak do určité míry povahu své majitelky, která je rozená optimistka, má smysl pro poetično, a také silný citový vztah k celému bytu a Kuchyně, dřez, baterie, digestoř Autor: archiv nábytku po mamince. Chtěla tedy zachovat původní atmosféru bytu a do nové kuchyňské linky zakomponovat starou kredenc, a to i za předpokladu, že její celková renovace bude finančně náročná.

Všechen nábytek měl být upraven v retro stylu 30. let. V novém návrhu bylo počítáno také s původní dlažbou, pokrývající část kuchyňské podlahy. I proto její odstíny, slonová kost až hnědočerná, do jisté míry udávaly v návrhu základní barevnou kombinaci celé kuchyně. Doplňujícím barevným odstínem byla zvolena zelená barva, a to proto, že je majitelce příjemná. Současně se také vyskytuje na dvou stoličkách se zelenkavým umakartovým sedákem, které chtěla v kuchyni i nadále používat. Další stoličky byly přebroušeny a nalakovány do stejného odstínu slonové kosti, jako již zmíněná kredenc. Zachován zůstal i velký stůl, pro nějž bylo vyčleněno místo pod oknem. Do sestavy měla být zakomponována také původní samostatně stojící lednice.

Příjemné ladění barev atmosféru kuchyně umocňuje

Vizualizace, návrh, kuchyně Autor: archiv Kuchyně, sporák, trouba, varná deska, kuchyňská linka Autor: archiv

Barevná kombinace je velmi příjemná – dvířka linky a kredenc jsou v barvě slonové kosti ze vzorníku RAL. V hnědočerném odstínu je stůl pod oknem a byla do něj namořena také pracovní deska, úchytky linky a lavička u zdi. Požadovaný jemně zelený odstín byl citlivě využit v lehkém akcentu na obkladech, židličkách a doplňcích. Pro vyvážení barevnosti se vyskytuje také na vnitřním vyložení kredence. Hnědočerný odstín pracovní plochy byl docílen obroušením a následným namořením masivní pracovní desky z bukové spárovky. Poté byla deska natřena tvrdým olejem na dřevo, což je, jak Jídelní stůl, kuchyně Autor: archiv udává výrobce, řídce tekutý preparát, bohatý na sušinu a je vyrobený na bázi přírodních voskovaných suchých olejů, modifikovaný přírodními pryskyřicemi. Používá se na plochách, které se dostávají do styku s potravinami. Výsledný povrch je kvalitní, stálobarevný a vodoodpudivý. Stejný postup povrchové úpravy byl použit i u úchytek, které byly navíc přelakovány. Opravdovým oříškem bylo vyřešení obkladu za kuchyňskou linkou. Majitelka zhlédla množství dlaždiček, uvažovala i o voděodolném nátěru, nakonec však vybrala odstín barevného skla Lacobel Green Pastel.

Kredenc i moderní technika

Korpusy a police skříněk jsou vyrobeny z bílé laminované dřevotřískové desky, olepené ABS hranou. Dvířka s jemně zaoblenými hranami jsou z MDF desek, všechny pohledové plochy jsou vyrobeny a nastříkány společně s dvířky. Kompletní kuchyňská linka je sestava nepravidelného tvaru, která kopíruje členitý půdorys kuchyně a současně využívá co nejefektivněji prostoru, který je zde k dispozici. Linka je tvořena z velké části pouze spodními skříňkami, horní linie je odlehčena poličkami v retro stylu, pouze ve výklenku, do něhož je zasazena lednice, vyplňuje zbylý prostor horní skříňka, poličku pod ní uzavírá žaluzie, která vhodně rozčlení nábytkovou plochu. Žaluzie je z masivu, nastříkána do barvy slonové kosti, a v kuchyni jen podtrhuje dobový styl, neboť jde o prvek ve 30. letech hojně využívaný.

Kredenc, kuchyně Autor: archiv Kuchyně, poličky, kořenky, koření Autor: archiv

Po levé straně při vstupu do kuchyně jsou umístěny spodní skříňky s policovými a zásuvkovými skříňkami, na něž navazuje kredenc. U další stěny s oknem a vstupem na balkon stojí v rohu stůl se židlemi. Na přání majitelky je stůl navržen a vyroben větší v porovnání s celkovým rozměrem místnosti, aby zde mohla při vaření nebo jen u kávy pracovat. S výhodou navíc může využívat dostatečný zdroj denního světla. Naproti ve výklenku je zmíněná lednice a další část linky s horní skříňkou.

Kuchyne, lednice, trouba Autor: archiv Kuchyně, varná deska, chladnicka, odsavač par Autor: archiv

Za srdce kuchyně lze považovat ostrůvek, který zčásti obepíná následný výstupek ve zdi. U něj je sporák se sklokeramickou deskou a digestoří a porcelánový jednodřez. Pod dřezem je umístěn koš, vedle pak plně integrovaná myčka nádobí, široká 45 cm. Plochu podlahy tvoří kromě dlaždic, které jsou pouze na části plochy, litá podlahovina.

Text: Dana D. DaňkováNávrh a realizace: www.kuchynevancura.czFoto: www.kuchynevancura.cz a majitelka