Autor: archiv Kanadská architektura není v našich podmínkách známá. Jsme proto rádi, že vám můžeme v dnešní návštěvě představit unikátní víkendový dům, který před několika týdny pro soukromého klienta dokončila kanadská kancelář AGATHOM Adama a Katji Thomových. Exkluzivní reportáž z ostrova uprostřed kanadského jezera představuje nejčerstvější realizaci tohoto studia a ve své jednoduchosti ukazuje, jak se v Kanadě dnes pracuje s tradičními řemeslnými postupy a jak lze skloubit architekturu v nenásilném sepětí s krajinou.

Doslova uprostřed přírody

Autor: archiv

„Je to asi deset kilometrů od nejbližšího přístavu. Naši klienti získali vlastní, bezmála tříakrový ostrov na jezeře, jehož historie sahá někam daleko do pravěku. Unikátní Autor: archiv místo, kde jsme dostali za úkol vytvořit malý, nenápadný víkendový dům,“ říká Katja Thomová.

Hlavním úkolem bylo vybalancovat komfort, který majitelé chtěli mít, se základními potřebami, které jsou v této divoké krajině nutné k přežití. „Dům doslova uprostřed přírody, obklopený chladným jezerem, musí poskytovat majitelům klid a pohodlí. Zároveň ale nechtěli nic okázalého. Řekli bychom, že to je výsostně kanadský dům,“ doplňuje architektku její manžel a partner v kanceláři AGATHOM.

Takže co zde najdeme? Ložnice, obývák propojený s kuchyní a čtenářským koutkem a malý prostor, který slouží k malování (což je koníček majitele domu). Doplněno o Autor: archiv knihovnu, hernu pro malé děti a příležitostnou ložnici pro návštěvy. Co víc vlastně potřebujete uprostřed přírody, která je nekonečným divadlem?

Hlavní slovo má dřevo

Dřevo architekti použili jak v exteriéru, tak v interiéru stavby a vlastně odkazuje k tradičním rybářským chatám, které tady vždy stávaly. Dál byl použit místní kámen a samozřejmě architekti využili všechny možnosti, jak nezatěžovat okolní přírodu a uplatnit místní energetické zdroje. Solární energie pohání čerpadlo, které bere vodu z jezera, svítí se plynovými lampami a samokompostovací toaleta je umístěna mimo dům.

Autor: archiv Autor: archiv

Pro tento víkendový dům platí jednoduché pravidlo o udržitelném stavění: nezatěžuje okolí a svým majitelům poskytuje dostatek klidu pro odpočinek. Jak se jim tady bude Autor: archiv bydlet? Zeptáme se jich za rok, za dva… teď je ještě příliš brzy na to hodnotit.

O studiu AGATHOM

AGATHOM Co. je architektonická kancelář z Toronta, kterou vedou Adam a Katja Thomovi. Po dokončení školy SCI-Arc v Los Angeles Adam a Katja založili studio AGATHOM Co. Zajímá je řemeslná tradice, zpracování tradičních materiálů, sepětí mezi uměním a architekturou. „Chceme vytvářet smysluplná, oduševnělá místa, kde se budou lidé dobře cítit,“ říkají kanadští architekti.

O projektu Molly’s CabinLokalita: Georgian Bay, Ontario, KanadaPlocha: 93 m2 Dokončení: jaro 2009Architekt: AGATHOM Co. / Adam Thom a Katja Aga Sachse Thom Autor: archiv

-var-Foto: Michael Awad a Paul Orenstein www.agathom.com