Velikonoce jsou za dveřmi, a přípravy na Velikonoční pondělí by měly tedy finišovat. Přesto se nám mnohdy nepodaří mít vše na pondělí přichystáno, a tak v tento den brzy ráno možná ještě barvíme vejce. A večer potom, unaveni z jídla, potřebujeme už možná nutně něco na vytrávení.

Autor: archiv Co dělat na Velikonoční pondělí, když jsme večer nestihli nabarvit dostatek vajíček nebo jsme zjistili, že koledníků bude asi více? Pak nezbývá nic jiného než si pěkně přivstat a barvit. Jak? Nejrychlejší metoda (vedle koupených barev na vajíčka) je: vajíčka uvaříme natvrdo ve vodě, do které jsme současně dali lžíci černého čaje. V něm pak necháme vejce vychladnout.

Stejného efektu dosáhneme, když do vody s vajíčky naházíme cibulové slupky. V obou případech vzniknou tmavohnědá vajíčka, na která jednoduše nalípneme obtisk a potom je vyleštíme kouskem špeku do vysokého lesku.

Autor: archiv Pokud si přivstaneme opravdu za kuropění a máme více času, zabalíme vajíčka do slupek z cibule, a to všechno pak obalíme v pláténku, které pevně utáhneme bavlnkou. A opět dáme vařit – výsledkem jsou originální a elegantní vejce s mozaikovým dekorem - opět je krásně naleštíme.

Odpoledne a navečer jsme už někdy přejedeni typických pochoutek včetně nádivky a sladkostí, že bychom uvítali něco odlišného. Třeba nahořklého. K tomuto účelu bychom měli mít ve spíži pár čekankových puků – rozkrájíme je a zalijeme velmi lehkým a jednoduchým dresinkem, který vyrobíme smícháním jogurtu, soli, pepře, olivového oleje a pár kapek jablečného octa.

Autor: archiv (Jablečný ocet můžeme ale i popíjet - místo sladkých limonád. Do vody dáme lžíci octa a lžičku medu, zamícháme, přidat můžeme kostku ledu – a je to hotovo.)

Další salát na vytrávení je salát pampeliškový. Natrháme co nejmladší lístky pampelišek, přičemž ty úplně nejjemnější najdeme tam, kde neměly přístup ke světlu. Výhonky jsou světlé, úplně vybělené a velmi chutné. Tak si je můžeme i připravit – přiklopíme mladý trs pampelišky na pár dní květináčem; potom lístky odstřihneme, upravíme a konzumujeme.

Zkuste také bílou ředkev. Nastrouháme ji nahrubo (nebo nasekáme) a vytvoříme jednodruhový salát; kostičky ředkve také oživí salát hlávkový. Syrové osolené plátky si dáme na černý chleba s máslem.

Nahořklé saláty nás zásobí potřebnými vitamíny, vytráví nám po nich - a před začátkem pracovního týdne nám také přinesou odbočení z vyjetých slavnostních kulinářských kolejí.

-ag-Foto: Archiv In