Ergonomie slouží k optimalizaci lidské činnosti a aktivity s ohledem na zdraví člověka. Autor: archiv Z aktuálních výsledků měření velikosti a hmotnosti lidí je zřejmé, že nám přibývají centimetry jak do výšky, a Čechům obzvlášť také do šířky.

Některé kusy nábytku jsou dnes větší, ale především musí mít vyšší nosnost. Antropologická měření jsou jasným signálem pro návrháře nábytku i designéry interiérů. Ergonomii je praktické zohlednit zejména při výběru zařízení bytu. Například konferenční stolek nemusí být příliš vysoký, nepředpokládá se tu konzumace hlavních jídel. Ovšem při delším sezení s náklonem trupu vpřed dochází k bolestem páteře. Pokud tedy hrajete karty či jiné stolní společenské hry, posaďte se na židle k jídelnímu stolu, nebo si pořiďte speciální hrací stůl. Televizní obrazovku sledujte tak, abyste nemuseli zaklánět hlavu, aby výška jejího umístění ve vztahu k druhu sezení byla optimální.

Jídelní kout

Je-li součástí obývacího prostoru také kout jídelní, počítejte s tím, že na jednoho člena rodiny potřebujete alespoň 60 x 40 cm místa na desce stolu. Za velký stůl pro čtyři až šest osob lze považovat ten, jehož stolová deska měří v Autor: archiv půdorysu alespoň 90 x 180 cm. Židle se vyrábějí běžně s výškou od 44 do 46 cm, stoly bývají vysoké 69 až 75 cm. Pro pohodlné sezení potřebujete mít mezi sedákem a nejnižší hranou stolu prostor 30 cm. Pokud mají židle područky, musí se volně zasouvat pod desku stolu i lub, tj. zpevňující rámovou konstrukci pod stolovou deskou.

Třetí rozměr

Důležité jsou rozměry obývacího pokoje. Podle nich se zaměřte na výběr sedacího nábytku. Neposuzujte pokoj jen z hlediska metrů čtverečních plochy, ale vnímejte ho trojrozměrně. Například místnost se stropem ve výšce 260 cm od podlahy robustní pohovka s vysokým Autor: archiv opěradlem úplně zahltí. Zvolte raději tu, která ho bude mít nižší (opěradlo, případně výškově nastavitelnou hlavovou podpěru) a její celkový design bude vypadat kompaktněji a sofistikovaněji. Pro zdravé sezení nemůžete opomenout ergonomii, tedy správně řešená sedadla vzhledem k vaší tělesné schránce.

Zdravé sezení

V hlubším sedu můžete neformálně odpočívat - sedět, pololežet či ležet, případně si podepřít záda polštáři nebo nohy taburetem, na druhé straně sed o hloubce kolem 58 cm poslouží spíše k formálnějším účelům. Čím však bude sed hlubší, tím hůře se vám bude vstávat, protože nebudete mít dostatečnou podporu v ramenou. Výška sedací plochy se mění s módou i funkčností, často se pohybuje mezi 37 a 40 cm. Pro větší komfort usedání a vstávání nebo pro osoby po operaci kyčelního kloubu apod. je však vhodnější výška mezi 42 a 48 cm.

Autor: archiv Výběr křesla

Čím hůře se vám vstává, tím je nutné věnovat větší péči výběru křesla či pohovky s vhodnou výškou sedu, s područkami k opření a s volným prostorem pod sedadlem k podsunutí nohou při usedání a vstávání. Před nákupem pohovku vyzkoušejte, a to vsedě i vleže. Pohmatem zjistěte, zda nebudete při sezení nepříjemně vnímat konstrukci nábytku - cítit pružiny či části konstrukce, zda vás netlačí konec sedáku pod koleny, zda se můžete dostatečně opřít. Ujistěte se, že vám bude vyhovovat tuhost výplně sedáků i polštářů.

Pohodlné lůžko

Dvojlůžko byste měli umístit tak, aby bylo přístupné z obou stran, a upřednostnit to, které má oddělené lehací plochy (nejméně 90 x 200 cm). Jeho rám však může mít Autor: archiv konstrukci společnou. Příjemnější z hlediska užívání bude rám čalouněný. Dřevěný vyčnívající „obrubník“ lůžka sice může vypadat velmi zajímavě, ale příliš praktický není. Jistě byste se nevyhnuli nárazům a v tom lepším případě následným modřinám. Pro bezpečné usedání i vstávání dejte před nízkou lehací plochou přednost výšce kolem 50 cm. Oceníte to nejen ve vyšším věku nebo po náročné pohybové aktivitě, kdy budete mít rozlámané celé tělo, ale také při noční vrávoravé chůzi na toaletu či do ledničky.

Nastavitelná lůžka

Bez ohledu na věk bývá pro nemocné lidi nebo gravidní ženy obtížné vstávat z nízké výšky. Vlastní ležení však může být pohodlné na nižší ploše. Jednak z důvodu psychiky (nízké stropy v bytech), ale i z důvodu rizika nebezpečí pádu z výšky. Proto se jako nejvhodnější jeví lůžka výškově nastavitelná.

Autor: archiv Jak vybírat

Víte, jaký rozměr lůžka bude optimální právě pro vás? Položíte-li se na záda s volně položenými pokrčenými pažemi, měli byste vedle sebe mít po okrajích ještě 2 až 5cm prostor na lůžkoviny. Využitelnou délku lehací plochy určí vaše výška postavy + délka chodidla, abyste se mohli pohodlně natáhnout. Kvalitní lehací plocha se v závislosti na individuálních potřebách jedince sice povrchově lišit nebude, ale přesto bude rozdílná. Například manželé rozdílných hmotností, výšky i rozložení hmotnosti v těle budou mít materiálem rozdílné lehací plochy, ovšem viditelně nerozeznatelné. Estetický dojem tedy neutrpí.

-das-Foto: www.profimedia.cz, Softline, Vitra, Red Apple