Asi nezačneme na loukách potkávat klokany a pásovce, ale ve velkém se k nám rozšiřují třeba druhy brouků, které bychom ještě nedávno považovali za jednoznačně teplomilné středomořské nebo dokonce exotické druhy.

Malárie? Nilská horečka?

Podle odborníků se k nám například vrací komár anopheles, který je nositelem malárie. Nebo komár tygrovaný, jenž přenáší zase nilskou horečku. Entomologové také například u Ostravy zkoumali docela velké množství teplomilné kobylky kuželohlavé. Ty se podle vědců za pouhých patnáct let staly ze vzácného hmyzu hmyzem obvyklým, i když jejich původní krajina je úplně jinde.

Čtěte také

Zavíječ zimostrázový

Čtěte také

Zavíječ zimostrázový zlikviduje buxus během pár dní

Zavlečeni

Mezi zvířata, která se u nás nikdy nevyskytovala, ale teď se jim zde velmi daří, patří například zavlečené druhy, které se k nám dostaly s dodávkami rostlin z Asie apod. Například zavíječ zimostrázový zcela zdecimuje i velké množství buxusů během pár dní. Je pravou pohromou pro zámecké parky a boj s ním je náročný.

Nedávno se také u nás objevily nepravdivé zprávy, že k nám byla zavlečena ohromná sršeň mandarínská. Není to pravda. Ovšem v exotických bonsajích se do Evropy dostala sršeň čínská, která dokáže zcela vyplenit včelstva.

sršeň čínská Sršeň čínská Autor: Pexels / Marc Schulte

Co je skolí?

Samozřejmě nejlepší obranou proti zavlečeným druhům je sama příroda. Například chladné léto, jaké máme nyní, může výrazně omezit rozmnožování nepůvodních druhů a hlavně tuhá a dlouhá zima znamená pro tyto teplomilné návštěvníky pohromu. A to ať jsou škodliví, či ne.

Zdroj: aktualne.cznovinky.cznature.cz