Dřevo je malý zázrak: když se ho dotýkáte, jako by do vás proudila neviditelná energie. Jeho barvy i kresba jsou uklidňující, navíc každý kus nábytku z masivu je originál. A také výhodná investice, může totiž dobře sloužit několik desetiletí i déle. Zbývá jen připomenout, že dřevěný masiv je stoprocentně přírodní a zdravotně nezávadný.


Co je to masiv

Masivní dřevo je nejdéle a nejvíce využívaným materiálem při výrobě nábytku. Masivem se přitom rozumí jednolitý kus dřeva, chcete-li stromu. Opracovává se do fošen, prken, hranolů a latí, z nichž následně vznikají stolní desky, sedáky židlí, nohy křesel apod.

To, že k výrobě určitého kusu bylo použito dřevo, nutně neznamená, že je z masivu. Může jít o nábytek dýhovaný, zhotovený z překližky, MDF desky, lamina... Tyto materiály jsou sice levnější, ale přirozenost dřeva, nadčasovost, životnost, nepřeberné možnosti opracování či nádhernou patinu po letech používání nenabídnou.

Co mají Češi rádi

Výhodou dřevěného nábytku je přirozenost a nadčasovost. „Má místo v každém stylu, ať už preferujete interiéry moderní, nebo tradiční. Velkým trendem je dokonce kombinace moderních prvků s tradičními v jednom harmonickém celku. Mění se spíše preference barevnosti. Momentálně jsou v módě tmavší dekory masivního dřeva, jako je ořech nebo eben,“ podotýká interiérová designérka Bonami Veronika Gajdošová. Podle ní ale Češi krátkodobým trendům podléhají neradi a preferují nadčasovost a trvanlivost materiálů. Nedají tak dlouhodobě dopustit na již zmíněný dub v přírodním dekoru.

Smrky, břízy, duby

Každý druh dřeva má jiné vlastnosti. Rozlišují se dřeva světlá (javor, bříza…) a tmavá (ořech nebo třešeň), důležitější je však dělení podle tvrdosti. Určuje náročnost opracování i odolnost proti mechanickému poškození. Nejpoužívanější z měkkých dřev jsou smrk a borovice. Pro svou kresbu jsou oblíbené zejména v rustikálních interiérech, ale špatně snášejí vyšší zátěž.

Chcete vědět víc?

- podle čeho vybrat druh dřeva

- jak poznat kvalitní výrobek

- hodí se do kuchyní a koupelen?

- k čemu jsou oleje, laky a vosky

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v říjnovém čísle časopisu DŮM & ZAHRADA, které vychází 15. září.