V poslední době kuchyňské sestavy volí spíš variantu bez úchytů. Skříňky se zkrátka jen dotknete, a ona se sama otevírá, protože je opatřena systémem s pružinou nebo hydraulickým mechanismem, který pomalu odklopí dvířka. Takové řešení volí spíš Autor: archiv milovníci minimalistických a designově jednoduchých kuchyní. Nejsou omezeni cenou, protože zatímco před pár lety byl podobný systém přijatelný jen u opravdu drahých kuchyní, nyní ho nabízejí snad všechny – včetně těch opravdu levných.

Jen jeden dotyk, a skříň je otevřena

Podobným vývojem prošly i zabudované skříně. Od jednoduchých úchytů se dopracovaly k bezúchytovým řešením, kdy dveře otevíráte pouhým dotykem, případně úchopem velmi diskrétní lišty. Je tedy kování nadobro pryč?

Hurá do ciziny za lepší nabídkou

Autor: archiv Nikoliv. Ne každý miluje minimalismus. Mnoho lidí preferuje u skříněk všeho druhu úchyty, jenže je třeba přiznat, že český trh je v tomto směru i po dvaceti letech svobody stále velmi chudý a má obrovské rezervy. Bývá praktičtější koupit si zabudované skříně nebo kuchyň bez úchytů (což lze) a pro zajímavé úchyty dojet do Drážďan, Vídně nebo Mnichova. Naše republika měří tři sta krát pět set kilometrů, a to je vzdálenost, které by se například v Americe smáli. Čeští dodavatelé už se tolik nesmějí, protože zjišťují, že jejich chudá nabídka zákazníky nezajímá a jsou schopni se zařídit jinak.

Česká produkce designových úchytů

K nejlepším na českém trhu patří designové úchyty společnosti M&T. Bohužel ani ty nepatří k nejlevnějším. Kuchyně jsou doplňovány kvalitními úchyty Hetich nebo Blum, jenže ani jejich nabídka není na českém trhu stejně vydatná jako například v sousedním Německu.

Starožitnosti Autor: archiv

Pokud se někdo vůbec může cítit uspokojen, pak to jsou milovníci starožitného nábytku, respektive nábytku, který se za starožitný vydává. Úchytky a madla volně navazující na secesi, art deco nebo jiné styly na trhu nechybí. Pokud bychom podobné úchytky chtěli použít na skutečně původní nábytek, stejně narazíme na fakt, že se k němu nehodí. Jsou to velmi laciné kopie a je to na nich vidět.

Zpět k čistotě - solitéry pak lépe vyniknou

Možná je opravdu nejlepším řešením držet se bezúchytkové verze alespoň u skříní a kuchyně. Mohou tak vytvořit neutrální základnu pro kvalitní solitérní nábytek s originálními úchyty, které vyšperkují celý interiér.

-jop-

Foto: www.thinkstockphotos, Blum, www.jninteriery.cz, www.isifa.com