S pomocí decoupage je možné zdobit rámy obrázků či celé obrázky, zkrášlit předměty ze dřeva, keramiky, skla i kovu a podobně, desky sešitů, kufříky na výtvarné potřeby, ale třeba i nábytek.
Technika decoupage není složitá, jak se může na první pohled zdát. Potřebujeme třívrstvé ubrousky s dekorem, který se vám líbí. Obecně platí, že jako obrázky jsou vhodnější ubrousky s dominantním větším motivem, jako dekorace na květináče či rámečky pak ty s drobnějšími vzory.
Autor: Profimedia.cz
Dále potřebujeme lepidlo – lepší je speciální, určené pro tuto techniku, a to především v případě, že s ní teprve začínáme. Dostačující je univerzální typ pro většinu povrchů. Později, při větších zkušenostech, lze použít i klasické disperzní lepidlo, to ale někdy může reagovat s podkladem a zežloutnout. Pak potřebujeme bezbarvý lak. A nezapomínáme na nůžky s ostrou špičkou na vystřižení detailů z ubrousku a štětce na nanášení lepidla, nejlépe středně velké s jemnými chlupy. Všechny potřeby lze sehnat ve výtvarných potřebách, v papírnictví, rámečky v hobbymarketech, rámařství či ve sklenářství.
Jak na to?
Předmět, který budeme zdobit, nejprve dobře očistíme a ujistíme se, že je suchý. Pokud zdobíme nějaký starý kus nábytku, květináč a podobně, lze jej ještě před vlastní decoupagí přetřít nějakou barvou, abychom jej oživili.
Autor: Profimedia.cz
Z ubrousku vystřihneme obrázky, které se nám hodí na ozdobu, a nanečisto je položíme na zdobený předmět. Můžeme si i tužkou jemně naznačit či očíslovat obrázky i místa, kam je pak položit. Z vystřižených kousků ubrousku sundáme spodní vrstvy, necháme si jen tu, na které je vytištěný motiv.
Autor: Profimedia.cz
Obrázky přilepíme k povrchu lepidlem a dobře štětcem uhladíme. Necháme opravdu důkladně zaschnout. Dále pak obrázek přetřeme dvěma až třemi vrstvami bezbarvého laku. Kdyby nebylo lepidlo dobře zaschlé, mohl by se obrázek při lakování potrhat.
Autor: Profimedia.cz
Hodně štěstí při vytváření vlastních zajímavých designérských kousků přeje redakce!