Ty tam jsou časy, kdy dřezová baterie nabízela jako jistý nadstandard tak nanejvýš pákovou variantu a líbivý design. Výběru baterie pro váš kuchyňský dřez byste měli věnovat stejnou péči jako každému jinému důležitému zařízení v bytě. Dnešní trh je totiž bohatě zásoben, takže přemýšlejte a vybírejte, abyste našli vhodný poměr funkce, materiálu… a v neposlední řadě také ceny.

Zvládne všechno myčka? Autor: archiv I když dnes hodně práce v kuchyni zastane myčka nádobí, bez dřezu a dřezové baterie se domácnost zkrátka neobejde. Ve dřezu je potřeba tu a tam umýt velký kastrol, který se do myčky nevejde, nebo pár drobností, kvůli kterým se nevyplatí myčku zapínat. Ale také zeleninu, ovoce a jiné potraviny je nutné oplachovat pod proudem tekoucí vody. Aby byla i v tomto ohledu práce v kuchyni příjemnější, existuje jedna velmi příjemná vymoženost – sprchová baterie.

S vodní brzdouBěžné kuchyňské baterie mohou být v lepší variantě vybavené pákou s vodní brzdou, která v případě potřeby omezuje proud vody, a vy tak můžete uspořit za vodu. Pohodlné je také moderní joystickové ovládání nebo varianta sklopné baterie.

Autor: archiv Se sprchou Doporučujeme pořídit si však zejména dřezovou baterii, která má vysouvací spršku. Hadice sprchy běžně vysoké baterie vám tak zvětší její akční rádius až o 50 %, což znamená, že si bez problémů napustíte vysoký hrnec, aniž byste ho museli postavit do dřezu, nebo opláchnete i ten nejvzdálenější koutek velkého kuchyňského dřezu. Většinou je tato vysouvací hlavice vybavená ještě přepínačem proudu, díky němuž si nastavíte buď spršku vhodnou k čištění zeleniny, nebo normální proud.

Všemocný silikonChcete-li si umístit dřez s baterií pod okno a máte problém s otvíráním, nabízí se typy, které jdou velmi jednoduše nadzvednout a sklopit. Tam, kde musíte řešit problém s vodním kamenem, doporučujeme pořídit baterii, jejíž perlátor je opatřen elastickými silikonovými nopky. Ty pak zabraňují jeho usazování. Designovým bonbonkem jsou stojánkové sprchy s nápadně vysokým ramenem a sprškou, spirálovitě omotanou kovovým drátem. Takováto průmyslově vyhlížející baterie se hodí do kuchyně opatřené ostrůvkem nebo do prostorné moderní kuchyně k ozdobení elegantního dřezu.

Několik užitečných rad:

  • Nekupujte podezřele levné výrobky, vyplatí se pořídit si značkové zboží.
  • Každá kvalitní baterie musí být vybavena keramickou kartuší.
  • K udržování čistoty kovového povrchu baterie používejte jen přípravky k tomu určené nebo mýdlový roztok.
  • Práci s údržbou baterie vám ulehčí moderní kartáčovaný povrch, který je matný, takže na něm nejsou tak patrné otisky prstů.

-jop-Foto: archiv, Sirius