Nejen zařízení, ale i ideální světelné podmínky vytvářejí v ložnici příjemnou atmosféru. Při ní si pak můžeme kvalitně odpočinout a nabrat síly do dalšího dne. Základem úspěchu je zvolit nejrůznější typy lamp. Pro osvětlení celé ložnice instalujeme nepřímé centrální světlo, jehož úkolem je osvětlovat celou místnost tak, abychom se v ní bezpečně a pohodlně pohybovali. Světlo se odráží od stěn nebo stropu, takže pokud ležíme právě v posteli, nesvítí nám nepříjemně do očí, ale plynule je rozprostřeno po celém prostoru. Zvolit můžeme přisazené stropní svítidlo, oblíbené jsou také nejrůznější typy lišt (agabekov, pásek LED diod ad.), které se instalují do podhledu. Jeho tvar a tedy i svit mohou kopírovat půdorys místnosti nebo můžeme zvýraznit jen část místnosti (například nad lůžkem).

Doplňková svítidla volíme podle zařízení, chybět by neměly nástěnné, stolní ani stojací svítidla. Při jejich volbě dopředu zvažte jejich umístění, abyste si domů nepřinesli pěkný, avšak nepotřebný solitér.

Nejen pro čtenáře V ložnici nesmí lampa chybět u postele. Využíváme ji v případě, kdy potřebujeme v noci vstát a nemáme k dispozici po ruce vypínač centrálního světla. Tehdy se světlo užívá jako orientační, proto nemusí poskytovat dostatečný svit. Posloužit mohou i typy postelí, které mají osvětlené čelo či rám postele, což též působí esteticky. Výsledek působí efektně a navodí dokonalou intimní atmosféru, nestačí však tam, kde jsme zvyklí si v posteli číst. Tehdy potřebujeme samostatnou lampu.

Vybíráme takové modely, u nichž můžeme nastavit směr světla, čímž docílíme toho, že vždy budeme mít osvětlenou požadovanou část a nebudeme rušit osobu spící vedle nás. Vhodné jsou všechny typy lamp s kloubem v rameni a otočnou hlavicí se stínítkem, zdroj osvětlení zajistí klasická 40W žárovka. Oční lékaři nedoporučují halogenové žárovky ani zářivky. Barva světla má být co nejvíce podobná dennímu odstínu, vhod přijde i stmívač světla. Můžeme jím plynule regulovat jeho intenzitu nebo máme k dispozic jednu či dvě polohy (40 a 70 % světla). Lampy se umisťují na noční stolek, přichytit je můžeme také na blízkou polici, k čelu postele, v některých případech může přijít vhod stojací model.

Osvětlení v ložnici
  1. Kombinujte různé typy svítidel
  2. Nepřímé osvětlení navozuje relaxační atmosféru
  3. K lůžku zvolte lampu s možností směrování světla

-td-Foto: Hülsta, Ikea, Artemide