Dekor spoluurčuje charakter prostoru kolem nás, v ideálním případě vytváří atmosféru, v níž je nám dobře. K tomu neslouží jen umělecká díla či jiné klasické dekorativní prvky. Základem moderního bydlení je vnést umění i do předmětů denní potřeby... například vzorem koberce nebo pohovky.

Experiment

Interiér oživují především výrazné barvy a vzory. Ne každý s nimi však dokáže experimentovat. Geometrických dekorů se nebojte, i když hledáte něco decentnějšího. Geometrické obrazce totiž působí samy o sobě velmi čistým dojmem. Ostré hrany jsou nadčasové a moderní vždy a všude. Oblé tvary prostor změkčují a působí pozitivně. Pokud vyhledáváte módní trendy, určitě se chystáte koupit pruhovanou pohovku, ovšem pokud ji doma už nemáte. Pruhy jsou totiž opět v kurzu a ve výsledku zdaleka nemusí jít jen o dvoubarevnou kombinaci, natož o dokonale rovnoběžné čáry.

Hlavně přiměřeně To platí při výběru potahu především. Když to přeženete, riskujete, že se budete cítit jako v cirkusovém šapitó. Když se budete držet moc při zdi, bude to zase nuda. Měli byste samozřejmě vybírat s rozvahou a brát ohled na celý interiér. Různé kombinace barev a tvarů dokážou vyvolat často doslova nečekaný efekt, a to nemusí být vždy příjemné. I zde existují určité zákonitosti.

Pokud kombinujete různé vzory potahů, koberce či závěsů, měly by být v podobném barevném ladění. Platí to i naopak. Mísíte-li více barev, držte se stejných vzorů. Čistého vzhledu docílíte, použijete-li pouze jeden vzor, ve kterém bude dominovat barva převažující v celému interiéru. Samozřejmě existují výjimky, kdy designéři dokážou zkombinovat zdánlivě nezkombinovatelné a výsledek je dokonalý, pokud ale nejsme odborníky, je lepší volit v tomto směru jednoduchost a uměřenost.

Stejnou opatrnost si zaslouží výběr doplňků. K pohovkám ve výrazném provedení lze často pořídit i tzv. puf, přídavné sedátko, praktické třeba pro návštěvy. Často slouží také jako podnožka či odkládací „stolek“. V každém případě jde o doplněk, který téměř zdvojnásobí efekt vzhledu pohovky. K takovému účelu však můžou posloužit i křesla či dokonce stolky. Někteří výrobci nabízejí doplňky ve stejném designovém provedení.

Bláznivé sezení Pokud vás tištěné vzory nezaujaly, a přesto si rádi hrajete s tvary a barvami, můžete si pořídit pohovku složenou z modulů různých tvarů, jedno i vícebarevných.

Tyto „skládačky“ jsou oblíbené především pro svou praktičnost. Vždy je přizpůsobíte danému prostoru, ale moduly můžete používat také jednotlivě. Taková řešení jen potvrzují nápaditost, ke které nás motivují tvary a barvy. Byla by škoda této inspirace nevyužít.

-jop- Foto: http://www.isifa.com/, Ikea, Designers Guild, Bretz, Sampler